Zerdeçalın Faydaları ve Zerdeçal Nedir?

Sayfamızın İçeriği:

1- Zerdeçalın faydaları nelerdir?

2- Zerdeçal nedir?

3- Zerdeçal nerelerde kullanılır?

4- Zerdeçal nasıl kullanılır?

5- Ballı zerdeçal

6- Kurkimin nedir?

Zerdeçal hayatımıza nasıl girmiştir?

Zerdeçal hayatımıza Güney Asya dan girmiştir. Güney Asya bölgesi olan; Hindistan, Pakistan ve Çin olmak üzere en çok yetiştiği bölgelerdir. Zerdeçal sarı boya, safran kökü, zerdeçöp, hint safranı gibi isimler ile de bilinmektedir.

Zerdeçal nedir?

Zerdeçal, zencefilgiller ailesindendir. Büyük yaprakları olup, çiçekleri sarı renklidir. Uzun yıllardan beri yetişen otsu bitki türüdür. Hint safranı olarak da bilinen bu bitki, Güney Asya kökenli olup tüm dünyaya da buradan ulaşmıştır. Safran kökü, zerdeçöp, sarı boya gibi isimlerle anılsa da daha çok zerdeçal olarak bilinen bu baharat, içerisinde bulunan kurkumin adlı bileşen sayesinde sağlık üzerinde çok önemli olumlu etkilere sahiptir.

Son yıllarda popülerliğinin artması ve sağlık üzerindeki pek çok etkisinin bilim dünyasınca kanıtlanması ile birlikte tüketimi de artmıştır. Zerdeçalın yemeklere katılması, çaylarının hazırlanması ve yoğurtla karıştırılarak tüketilmesi gibi birçok tüketim yöntemi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklardan korunmak ve vücut üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanmak için zerdeçal tüketiminde herhangi bir sakınca bulunup bulunmadığına dair hekiminden onay alan tüm bireyler, düzenli olarak zerdeçal tüketmeye başlayabilir.

Zerdeçalın faydaları

Zerdeçal nerelerde kullanılır?

Curcumin içeriği ile Zerdeçal sağlımız üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı yaşamımızın bir gerekliliği, bağışıklığımızın yüksek tutulmasında önemli roller içerir. Bunun yanında zerdeçal tek başına kullanıldığı gibi; yemeklerimizde ve çay olarak veya yoğurt gibi ve gıdalarla beraber de kullanılmaktadır.

Zerdeçalın faydasının yanında, fazlasının da yan etkileri olabilir ve bunun için fazla tüketmekten kaçınmalıyız. Günlük 6 ile 8 gram kullanılmalıdır. Fazla kullanıldığında mide bulantısı, kanın sulanması ve ishal gibi yan etkileri görülebilir.

Balın içerisine zerdeçal ile birlikte çay kaşığı ucu ile karabiber de eklersek vücut tarafından daha fazla emilimini sağlarız.

Ballı zerdeçal ve karabiberin etkisi

Bir tatlı kaşığı balın içerisine, 2 çay kaşığı zerdeçal ve çay kaşığının ucu ile birlikte bir miktar karabiber ilave etmeniz. Zerdeçalın etkisinin vücutta daha fazla olmasını sağlar. Emilemeyen Zerdeçalın fazlası vücut tarafından atılır. Prof.Dr.Osman Müftüoğlu toz zerdeçalı şu şekilde kullanmanızı tavsiye ediyor. “Yemeklerimizde, çorbalarımızda, salatalarımızda kullanacağımız zerdeçala çeyrek çay kaşığı karabiber ekleyebilirseniz başarı şansınız daha da artacaktır. Karabiberde ki piperin maddesinin zerdeçalın aktif maddesi kurkuminin kanınızdaki seviyesine zirve yaptırıyor. Kandaki kurkumin seviyesi yüzde 2 bine zıplıyor. Zerdeçalı yağda eriterek kullanmamız halinde sağlığa olan etkisi 3-5 e katlanıyor.” Diyor.

Zerdeçallı yoğurt

Yoğurtlu zerdeçalı şu şekilde hazırlıyoruz; 1 kâse yoğurt, 1 çay kaşığı zerdeçal, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve isteğinize göre tarçın, karabiber ekleyerek güzelce karıştırılır. Bu karışım sabah aç olarak, ara öğün olarak ya da ana öğün niyetine günde bir kase olacak şekilde tüketilebilir. Zerdeçalın içinde bulunan kurkimin maddesinin etkili olması için mutlaka zeytinyağı veya karabiber ilave etmeyi unutmayın.

Taze Zerdeçalın çayı nasıl yapılır?

Yemeklerde de baharat olarak çokça kullanılan zerdeçalın çayı da dünyada da sevilerek tüketilen bitki çayları arasında yer alıyor. Zerdeçal çayının hazırlanışı ise iki şekilde yapılabilir. Hem kök hem de toz halindeki zerdeçalı kullanarak kolaylıkla zerdeçal çayı hazırlayabilirsiniz.

Zerdeçal çayını sade olarak hazırlayabileceğiniz gibi çeşitli meyve ve bitkileri de kullanarak hazırlayabilirsiniz. Ayrıca çayınızı servis etmeden önce dilerseniz bal ile tatlandırabilir hem lezzetini hem de besleyici değerini artırabilirsiniz.

Zerdeçal Çayı Nasıl Demlenir?

Zengin besin içeriği ile bazı organların düzgün çalışmasına yardımcı olan zerdeçal çayı, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların etkisini azaltmak için tercih edilir. İçeriğindeki antioksidan etkisi sayesinde hafızanın kuvvetlenmesini destekleyen zerdeçal çayı, en sık içilen kış çayları arasında yer alır. Peki, zerdeçal çayı nasıl demlenir? İşte, farklı lezzetlerle buluşmanızı sağlayan 3 farklı zerdeçal tarifi:

Sade Zerdeçal Çayı

Zerdeçal çayını sade olarak tüketmek istiyorsanız, önce 2 bardak suyu uygun bir demlikte kaynatmalısınız. Kaynamış olan suyun içerisine bir ya da iki çay kaşığı toz zerdeçalı ekleyin ve bu karışımı yaklaşık 10 dakika demlemeye bırakın. Demlenmiş olan zerdeçal çayını süzerek sade olarak içebileceğiniz gibi içine bir kaşık bal ekleyerek de tatlandırabilirsiniz.

Elmalı Zerdeçal Çayı

Elmanın hoş aroması ile zenginleştirilen zerdeçal çayı hem lezzetli hem de faydalı bir içeceğe dönüşür. Ayrıca bir kaşık bal ile de tatlandırdığınızda soğuk kış günlerinde sıcak bir lezzetle buluşabilirsiniz. Elmalı zerdeçallı çay için, iki bardak suyun içine dilimlenmiş yarım elmayı önce kaynatın ve bir çay kaşığı zerdeçal ilave ederek demlenmesini sağlayın. Hazırladığınız karışımı süzerek sıcak sıcak tüketebilirsiniz.

Ballı, Limonlu Zerdeçal Çayı

Ballı ve limonlu zerdeçal çayı, zengin ve güçlü aroması ile kendinizi daha enerjik ve daha iyi hissetmenizi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olan bu karışım hoş tadı ile ideal bir kış çayı lezzetini sizinle buluşturacaktır. Bu lezzet deposunu hazırlamak için, iki bardak suyu önce kaynatın ve içine 1,5 çay kaşığı toz ya da rendelenmiş zerdeçal ilave edin. Karışımı karıştırdıktan sonra bir dilim limon ekleyin ve 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Servis ederken bir tatlı kaşığı bal ilave ederek soğutmadan tüketin. Bal, limon ve zerdeçal üçlüsü ile hazırladığınız bu çayı soğuk kış günlerinde keyifle tüketebilirsiniz.

Zerdeçal Çayı Ne Kadar İçilir?

Rengi, tadı ve birçok yararlı özelliği ile öne çıkan zerdeçal çayı, gün içinde bir fincan içilebilir. Zerdeçal çayının olumlu etkilerinden faydalanmak için genellikle sabah kahvaltısıyla birlikte içilmesi önerilir. Ancak uzun süreli ve yüksek miktarlarda tüketilen zerdeçal çayı, diğer tüm bitki çaylarında olduğu gibi sağlık açısından çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle zerdeçal çayının zararlı etkilerinden korunmak için uzman bir doktorun gözetiminde kullanmanız ve doktorunuzun önerdiği ölçülerde içmenizde büyük yarar vardır.

Bitip tükenmeyen zerdeçalın faydaları nelerdir?

 • Doğal bir ‌‌antienflamatuvardır. Kronik hastalıkların iyileşmesine katkıda bulunur. İyileşmemizi hızlandırır.
 • Düzenli olarak kullanılırsa kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi riskini azaltıyor. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı kalkan görevi görerek koruma sağlar.
 • Bağışıklığımızı kuvvetlendirir.
 • İltihap önleyicidir. Vücutta bulunan zararlı maddelerinin atılımını sağlar.
 • Grip ve soğuk algınlığına yakalanmamızda koruyucu görevi görür ve kısa zamanda sağlığımıza kavuşmamıza yardımcı olur. Zerdeçal, zencefil ve bal ile yapılan karışım
 • Lif yapısı sayesinde bağırsaklarımızın çalışmasını düzenler. Gaz önleyicidir.
 • Anksiyete (Kaygı bozukluğu, Depresyon) karşısında bizi daha iyi hissettirmeye katkısı olur.
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde; eklem ve kas ağrılarımızı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.
 • Zerdeçal, Alzheimer olasılığını en az seviyeye getirerek düşürmede etkili, bellek zayıflığına yol açan faktörlere engel olarak hafızamızı korumaktadır.
 • Yaşlılığımız ile oluşan romatizmal rahatsızlıklarımızda da etkin bir rolü olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Antioksidan içerdiğinden dolayı cildimizdeki kırışmaya neden olan maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırır. Egzama, sedef ve sivilce tedavisinde kullanılır. Zerdeçalı zeytinyağı ve yoğurt ile hazırlanan karışımla cildinize uygulayabilirsiniz. Zerdeçal maskesi ile yüzünüzdeki aşırı kıllanmanın önüne geçebilirsiniz.

Kurkimin nedir?

Kurkumin zerdeçalın içinde bulunan etken maddedir. Kurkumin maddesi yağda çözünen bir maddedir. Zerdeçalın içinde çok az miktarda bulunmasından dolayı, bazı firmalar bu etken maddeyi ayrıştırarak “kurkumin” olarak pazara sunmaktadırlar. Doktor tavsiyesi ile beraber saf kurkumin doktorun önerdiği şekilde kullanılırsa vücuda faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

Hücrelere zarar veren kimyasalları vücuttan uzaklaştırır. Kanserli hücrelerinin ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur. Sağlığımız için önemlidir. Vücudumuzda hasıl olan enfeksiyonları temizler. Kurkumin, içinde piperin bulunan karabiber ile birlikte tüketildiğinde vücut tarafından emilimi artmaktadır. Kurkumin yağda çözüldüğü için yemeklerle veya zeytinyağı ile tüketilmesi de emilimi artırır.

Zerdeçalı kimler kullanmamalı

EĞER safra kesenizde taş varsa zerdeçaldan uzak durun. Zira zerdeçal safra kesesinin kasılmasına yol açan bir baharat. Çeyrek çay kaşığı zerdeçal bile safra kesesinde şiddetli kasılmalara yol açabiliyor. Diğer taraftan eğer safra kesenizde taş yoksa bu kasılmalar safra kesenizde taş oluşmasını da önleyebiliyor. Şu veya bu nedenle daha önce safra kesesini aldıranlar için bir problem yok. Zerdeçal böbrek taşı olanlar için de riskli bir baharat. Yapısında bol miktarda çözünebilir oksalat var. Çözünebilir oksalatlar kalsiyuma bağlanarak böbrekte “kalsiyum oksalat taşları” oluşturabiliyor. Diğer taraftan mide hassasiyeti olanların, reflü problemi yaşayanların da zerdeçalı dikkatli tüketmelerinde fayda var.

Zerdeçalın içerisindeki maddeler nelerdir?

1 Tatlı kaşığı zerdeçalda ( 5 gram)

Karbonhidrat 3.36 gr
Protein 0.48 gr
Yağ 0.16 gr
Lif 1.14 gr
Kolesterol    0 mg
Sodyum 1.35 mg
Potasyum  104 mg
Kalsiyum 8.40 mg
Vitamin A      0 iu
Vitamin C 0.04 mg
Demir  2.65 

Her gün Zerdeçallı yoğurt yemek…

Her gün icine 1 çay kaşığı zerdeçal eklenerek yenilen yoğurdun vücudumuza faydaları

 • Sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına destek olur.
 • İçeriğindeki kurkumin bağışıklığımızı kuvvetlendirerek hormonal duzenleme sağlar.
 • Zerdeçal ile yogurdu birlikte kullanımı sayesinde kemiklerimin kuvvetlenmesine yardımcı olabilmektedir.
Yayınlandığı Tarih: Mayıs 15, 2022Son Güncelleme: Ağustos 3, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.