Tereyağ  Kalp Damarlarını Tıkarmı?

Terayağ damarları tıkarmı? Prof. Dr.Canan Karatay bu soruya şu şekilde cevap vermiştir. “Bol su içmeliyiz. Tereyağı doğal köy tereyağı olmalı, doğal zeytinyağı ve az pişmiş yumurta yiyeceksiniz. Kalp krizinin başlıca etkenleri şişmanlık ve şeker hastalığıdır.” demektedir.

Terayağ damarları tıkarmıDoğal Köy Terayağı Nasıl Olmalı?

Tereyağ, mutfaklarımızın vazgeçilmezidir. Yemeklerin sırrı, lezzetlerin ana kaynağıdır. Marketlerde satılan hazır tereyağlar yerine evde, doğal, yayık tereyağı daha da lezzetlidir. Peki evde doğal tereyağ nasıl yapılır? Eski usul tereyağ nasıl yapılır? Süt kaymağından, yoğurt kaymağından tereyağ nasıl yapılır? Köy tereyağı nasıl yapılır? Evde tuzlu tereyağ nasıl yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Doğal Köy Tereyağı Nasıl Yapılır?

Bir dilim kızarmış ekmek ve yanında mis gibi doğal köy tereyağı vazgeçilmez lezzetler arasında yer alır. Yayık tereyağı, köy tereyağı mutfakların vazgeçilmez lezzet sırrıdır. Yayık tereyağı gelişen teknoloji ile beraber biraz eskide kalmış olmasına rağmen, evde yayık tereyağını aratmayan köy tereyağı yapmak oldukça kolaydır.

Çokta fazla uzatmadan tereyağ nasıl yapılır kısaca anlatalım….

Köy Tereyağı Nasıl Yapılır?

Evde birikmiş kaymak, bir miktar sıcak su, bir miktar buz gibi soğuk su ve bir bidon sayesinde mis gibi köy tereyağı yapmak oldukça kolaydır. O zaman kısaca doğal köy tereyağı yapımı…

  • Malzemeler:
  • Süt yada yoğurt kaymağı
  • Temiz bir bidon
  • Bir miktar sıcak su
  • Bir miktar buz gibi soğuk su

Evde doğal tereyağ yapımı için süt veya yoğurt kaymağı gereklidir. Bu tarifle hem süt kaymağından tereyağ, hemde yoğurt kaymağından yağ yapılabilir.

Süt veya yoğurt kaymağı derin dondurucuda saklanarak biriktirilebilir.

Biriktirilen süt veya yoğurt kaymağı derin dondurucudan çıkarılıp, buzu erimesi beklenir.
Ardından bidonun içine boşaltılır.
Üzerine bir miktar sıcağa yakın ılık su eklenir. Bu işlem sırasında kullanılan su çok sıcak olmamalı, ılık ile sıcak arasında olmalıdır.
Bidonun ağzı kapatılır ve yayık gibi sallanır. Burada bidon yayık görevi görecek, yağınız da yayık tereyağı lezzetinde olacaktır.
Yağ biraz toplandıktan sonra bidonun kapağı açılır ve bir miktar buz gibi soğuk su eklenir. Tekrar bidonun ağzı kapatılır ve ev usulü bidondan yapılan yayık sallanmaya devam edilir.
Arada sırada bidonun kapağı açılır ve kaymağın yağa dönüp dönmediği kontrol edilir. Bu işlem sırasında tekrar buz veya soğuk su ilave edilebilir.
Yayık görevi gören bidon sayesinde kaymaklar top top tereyağa dönüşecektir.
Bu kıvama geldiğinde tereyağ toplanır ve ayrılır.
Toplanan tereyağ içi buz dolu soğuk suyun içine atılır ve yıkanır.
Yıkama işlemi birkaç su yapılmalıdır. Yağın uzun ömürlü olması için yıkama işlemi önemlidir.
Yağın suyu duru olana kadar yıkandıktan sonra, tereyağ fazla suyundan arındırılır ve istenilen şekil verilir.
Evde, eski usul, doğal köy yayık tereyağı hazır.

 

Yayınlandığı Tarih: Temmuz 25, 2022Son Güncelleme: Temmuz 26, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.