Türk Kahvesi… Bol köpüklü kahve….

Türk Kahvesi nedir?

Sabah aç karnına Türk kahvesi içtiğimizde neler olur sorusuna geçmeden önce  Türk Kahvesi nedir onu ele alalım.

Türk kahvesi, daha çok Türk kültüründe önemli yere sahip Osmanlı İmparatorluğu’dan günümüze kadar gelmiş eski kahve hazırlama ve pişirme metotlarındandır. Kendine has tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.

Kahve ilk nasıl bulundu ? Kahve ilk nerede keşfedildi ?

Kahvenin ilk ne zaman bulunduğuna dair bir çok rivayetler vardır. En popüleri Kaldi yahut Halid ismindeki Etipyolu bir keçi çobanının bilmediği bir meyvelerin keçileri tarafından yenildikten sonra daha enerji dolu ve hareketli olduklarını gözlemlemiştir. Sonrasında bu meyveleri kendisinin de yiyerek denemesi ve keçilerde gördüğü durumun kendisi de bizzat yaşamış olduğudur. Bu olayı birileri ile paylaşmasını birlikte kahve keşfedilmiştir.

Araştırmacılar kahvenin 14. yüzyıl başlarında Habeşistan‘dan tüm dünyaya yayıldığını, çıkış yerinin de adının etimolojisi de kahve ile benzerlik gösteren Güney Habeşistan’daki Kaffa yöresi olduğunu belirtmektedir.

Neden kahve içeriz

Kahvenin Osmanlı döneminden itibaren kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Kahve güzel bir şeydir, bir fincan kahve ile yapılan sohbetler harika olur.  50 li yaşlardan sonra kahveyi yorgunluğumuzu alsın diye içmeye başlarız. İçindeki kafeinin etkisi ile kahveyi kendimizi toparlamak ve konsantrasyonumuzu toplamak için içeriz.

sabah-ac-karnina-turk-kahvesi-ictigimizde-neler-olur

Türk kahvesinin kırk yıllık hatırı vardır.

Sabah aç karnına Türk kahvesi içtiğimizde neler olur?

 • Vücuda zindelik verir.
 • İçindeki kafein sayesinde ağrılarımızı keser.
 • Kalbinizin dostudur. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Safra taşlarını engeller
 • Cilt sorunları ve selülit üzerinde etkileri vardır.
 • Stresi azaltır.

Kahvenin zararları varmıdır?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, “Kahvenin abartılmadığı takdirde ciddi bir zararı yok ama her içecek gibi onun da doz aşımı durumunda oluşturabileceği sağlık zararları tabii ki söz konusu olabiliyor.Rahatlıkla günde 2-3 fincan Türk kahvesi içebilirsiniz. 1 fincan türk kahvesinde 80-120 mg. ortalama kafein var. Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük kafein istihkakı kilo başına 5-8 mg. civarındadır.” demektedir.

Kahveyi fazla içerek abartmayalım…

Müftüoğlu, fazla içilen kahvenin zararları konusunda da şöyle demektedir. ” Gereğinden fazla kahve kemiklere zarar verebiliyor. Nedeni şu: Kahve asidik bir içecek. Fazlası “hücrelerimizin pH değerini değiştirip aşırı asidikliğe yol açabilir. Bundan en çok zararı da kemikler görür. Zira bedeniniz asidikliği dengelemek için kemiklerden kalsiyum çalmaya başlıyor. Neticede özellikle kadınlarda osteoporoz –kemik erimesi- süreçleri beklenenden daha hızlı gelişebilir. Bilindiği gibi osteoporozun hızlanması demek kalça kırıkları, boy kısalması, kamburluk anlamına gelir.Kısacası aşırı kahve kemiklere zarar verebilir. Kemik erimesi riski veya problemi olanların dikkatli olmalarında fayda var.” diyor.

Günde 3 fincandan fazla içilen Türk kahvesinin zararları nedir?

 • Anksiyete bozukluğu ve depresyona sebebiyet verebilir.
 • Gün içinde fazla içilen kahve kadınlarda doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.
 • Çok miktarda içilen kahve migren ağrılarınızı tetikleyebilir.

Bir Fincan Sade Türk Kahvesi Besin değerleri nelerdir.

İçeriği Miktarı (1Fincan Kahvede)
Karbonhidrat (g) 0.06
Protein (g) 0.42
Yağ (g) 0.52
Lif (g) 2.63
Sodyum (mg) 0.82
Potasyum (mg 70.2
Kalsiyum (mg) 9.22
Vitamin A (iu 0.04
Demir 0.69

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

kahve nasıl yapılır

 • Kahve cezvesinin içine öncelikle her fincan için 2 çay kaşığı olacak şekilde toz kahve koyalım.
 • Arzunuza göre şeker ilave edelim.
 • Ölçü olarak fincan ile, yapacağımız türk kahvesi adeti miktarında soğuk su ilave edelim.
 • Cezveye koyduğumuz; kahve, şeker ve suyu güzelce çözünene kadar karıştıralım.
 • Kısık ateşte üzeri köpük olana dek ve kaynamaya yakın olana kadar pişirelim.
 • Kaynamaya başlamadan hemen önce ocak üzerinden alarak üzerinde oluşan köpüğü fincanlara pay edelim.
 • Geriye kalan kahveyide yine fincanları tamamlayana kadar eşit miktarda fincanlara koyalım.

Afiyet olsun.

Etiketler: Türk Kahvesi, türk kahvesinin faydaları, türk kahvesinin zararları, türk kahvesindeki kafein miktarı, türk kahvesi nasıl yapılır, 

Diğer Blog yazılarımıza da göz atın.

Son güncelleme: 27 Haziran 2022 Saat:13.18
BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE

Sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.

Yayınlandığı Tarih: Mayıs 25, 2022Son Güncelleme: Haziran 27, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.