Propolis Faydaları nelerdir? Nasıl kullanmalıyız?

Propolis nedir?

Propolisin faydaları nelerdir ; Propolis,arıların ağaçların taç ve tomurcuklarından topladığı reçinemsi maddelerden meydana gelen bir nevi ağaç reçinesidir.Arı ağaçlardan topladığı bu maddeleri kovana getirip kovandaki bütün açıklıkları propolis ile kapatıyor. Her petek gözünün dibini önce propolis ile kaplıyor ve daha sonra üzerine balını bırakıyor ve arının temel amacı kovanı dezenfekte etmektir. Bakteri,virüs ve mantarlardan temizlemektir.

Propolis nasıl toplanır?

Propolis çok güçlü bir antioksidandır. Antibakteriyel ve antiparaziterdir. Propolis bu haliyle kovandan elde ettiğimizde bal mumu ile karışık haliyle toplayabiliyoruz. Yapılan çalışmalarda vücudumuz ancak bu ham halininin %2 sini sindirebildiği gösterilmiştir. Dolayısıyla mutlaka özütlenmesi gerekiyor..doğru bir şekilde özütlendiği takdirde damla formunda propolisi elde edip bal mumunu uzaklaştırıyoruz ve saf haliyle tüketebiliyoruz. Aslında arılar 20 milyon yıldır bal, polen, arısütü, propolis üretiyorlar. Dolayısıyla propolis mısır uygarlığından beri Hipokrat’ın reçetesine girmiş ve uzun yıllar tamamlayıcı tıpta kullanılmış bir besindir.

Propolisin faydaları nelerdir

Propolis bilimsel çalışmaları

Propolis ile ilgili literatürde 120 bini aşkın bilimsel çalışma mevcuttur. Faydaları saymakla bitmeyen bu antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Sadece virüsleri yok etmesiyle ilgili 10 binin üzerinde akademik araştırma yayınlanmıştır. 2020 yılında da covid-19 a karşı etkili olduğu bilimsel çalışmalarla belgelenmiştir.

Propolis alerjik testi nasıl yapılır?

Arının ürettiği bala doğrudan alerjisi olan kişiler propolis damlasını bilek içine damlatarak herhangi bir kızarma belirtisi olup olmadığını test edebilirler.

Nasıl kullanmalıyız ve ne renktir?

Günlük kullanım dozu çocuklarda 10 yetişkinlerde 20 damla formundadır. Eğer bir hastalık durumu mevcut ise vücudun antioksidan ihtiyacı artacağı için çocuklar için 40 yetişkinler için 80 damlaya kadar arttırılabilir. Suya süte meyvelere vb. damlatılarak tüketilebilir.
Türkiye dünyada 2.büyük arıcılık ülkesi durumundadır. 8 milyon arı kovanı ve 82 bin profesyonel arıcı mevcuttur.

Propolisin rengi nasıldır?

Propolisin rengi kahverengidir. Suyla karıştırıldığında sarı rengi alır ve tadı acımtıraktır. Kokusu keskindir. Hiç şeker içermez. Sıfır kaloridir. Şeker hastaları da çok rahat bir şekilde kullanabilir. Propolisin faydaları nelerdir dersek aşağıdaki başlıklar halinde sıralayabiliriz.

Propolisin Faydaları nelerdir?

*Bağışıklık sistemini güçlendirir
*Her türlü virüs, mantar ve bakterilere karşı antiviraldir.
*Sindirim sistemi hastalıkları
*Diş ve ağız sağlığı
*Soğuk algınlığı, nezle ve grip
*Cilt hastalıkları tedavisi
*Kolestorol seviyesini düzenler
*Kan basıncını düşürerek kalp ve damarları korur
*Kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.

Propolisin Tarihi

Mısırlılar ölülerini mumyalarken, Yunan ve Romalı doktorlar antiseptik ve yara iyileştirici olarak propolis kullanmışlardır. İnkalar propolisi antipiretik bir ilaç olarak önerirken 17. yüzyılda Londra farmakopesinde propolis, resmi bir ilaç olarak listelenmiştir. Propolisin saf ya da başka doğal ürünlerle kombine bir şekilde kozmetik ve sağlık ürünlerinde kullanımı günümüze kadar devam etmiştir. Araştırmacılar son yıllarda daha çok propolisin kimyasal bileşimi ve biyolojik özellikleri ile ilgilenmişlerdir.

Özellikleri

Rengi yeşilden kırmızı ve kahverengiye kadar değişebilen propolis, kendine özgü bir kokuya sahiptir. Soğukta kırılgan ve sert, sıcakta ise yapışkandır. Yapışkan özelliği nedeniyle ciltteki yağ ve proteinlerle etkileşime girer. Genel olarak doğal yapısında %30 mum, %50 reçine ve bitkisel balsam, %10 esansiyel ve aromatik yağlar, %5 polen ve diğer maddeler vardır.Propoliste 300’den fazla komponent tanımlanmıştır ve kompozisyonu bitki kaynağı ve lokal floraya göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Avrupa kavak propolisi, Brezilya yeşil ve kırmızı propolisleri gibi bazı propolis tiplerinin  standardizasyonu sağlanmıştır.

Propolis ne işe yarar?

Propolis bağışıklık savunması için güçlü destek sağlar. Bağışıklığımızı kuvvetlendirerek soğuk hava ve kış günlerinde ki grip ve benzeri rahatsızlıklarımızda destekleyici rolü vardır. Her türlü virüs, mantar ve bakterilere karşı antiviraldir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarını destekler ve önlemeye yardımcı olur. Diş, ağız sağlığı için etkili bir dezenfektandır. Cilt hastalıkları, sivilce, akne vb. rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Kolestrol seviyesinin dengede tutulmasına yardımcı olur.

Zerdaçelın Faydaları na da göz atın... Doğal Tüket

Yayınlandığı Tarih: Haziran 3, 2022Son Güncelleme: Haziran 23, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.

Yorum

  1. Tahir Haziran 8, 2022 at 11:27 pm- Cevap ver

    Propolisin faydalarını okuduktan ve uzman doktorlarıda dinledikten sonra yaklaşık 1 yıldır suda çözünen formundan bir bardak suya 20 damla koyarak kullanıyorum. Memnunum…