Lavantanın Faydaları nelerdir? Sağlığımıza olan etkileri

Lavantanın Faydaları ve nasıl kullanabiliriz?

En çok kokulu mor çiçekleri ile tanınan lavanta, sağlık yararları ile de bilinen çok yıllık bir bitkidir (her yıl yeniden büyür).

“Bu ticari marka kokusu çiçeğin içindeki tıbbi özelliklere sahip yağdan geliyor. Ancak çiçeğin kendisinin de tıbbi özellikleri var, ”diyor bütünleştirici tıp uzmanı Yufang Lin, MD .

Dr. Lin, lavantanın ne için iyi olduğunu ve nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını açıklıyor.

Lavantanın faydaları

Hem geleneksel bitkisel ders kitapları hem de araştırma çalışmaları, lavantanın her şeyin üstesinden gelen bir sağlık kaynağı olarak rolünü doğrulamaktadır. Bunun nedeni, bitkinin parçalarının vücudunuzu olumlu yönde etkileyen farklı kimyasal bileşikler içermesidir.

lavantanın faydaları

“Bu bileşikler sebze ve meyvelerde de bulunan flavonoidler ve kumarin içerir. Her ikisinin de anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri vardır” diye açıklıyor Dr. Lin. “Lavanta esansiyel yağı aynı derecede güçlüdür ve linalool gibi önemli bileşikler içerir. Linalool’ün kaygıyı ve kan basıncını azalttığı gösterilmiştir.”

Ruh halinizi artırma yeteneğinden kolik semptomlarını azaltmaya kadar Dr. Lin, lavantanın potansiyel faydalarının eklektik listesini paylaşıyor:

 • Uykuyu destekler: Bazı araştırmalar , lavantanın vücudunuzun melatonin seviyelerini iyileştirebileceğini ve daha iyi bir gece dinlenmesini destekleyebileceğini öne sürüyor .
 • Ağrı ve iltihabı azaltır: Araştırmalar, lavanta esansiyel yağının baş ağrısı ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir .
 • Ruh hali, kaygı ve depresyona yardımcı olur: “Lavanta, sinir sistemini sakinleştirme, ruh halini yükseltme ve hatta kan basıncını düşürme yeteneği ile bilinir” diyor Dr. Lin. “Araştırma, lavanta kullanımını daha az kaygı ve depresyonla ilişkilendiriyor.”
 • Adet ağrısını hafifletir: Bir çalışmada , adetlerinin ilk üç gününde günde 30 dakika lavanta kokusu alan kadınlarda iki ay sonra daha az ağrı görülmüştür. Diğer araştırmalar, lavanta esansiyel yağının karın bölgesine daha az adet ağrısı ile uygulanmasını ilişkilendirmiştir .
 • Zararlı virüsleri ve bakterileri öldürür: “Bizim antiseptiklere sahip olmadan önce insanlar hastane koğuşlarını temizlemek için lavanta kullanırdı” diye açıklıyor Dr. Lin. “Hala antimikrobiyal ve antiviral özellikleri için kullanılıyor.”
 • Kolik semptomlarını azaltma: Bir çalışma , lavanta yağı kullanılarak yapılan aromaterapi masajının, bebeklerde haftada ne kadar ağladıkları da dahil olmak üzere kolik semptomlarını azaltmada etkili olduğunu buldu.

Ek olarak, hayvan temelli bir çalışma, lavanta yağının cildin ameliyat sonrası kolajen üretme yeteneğini geliştirerek  yara iyileşmesine yardımcı olduğunu buldu.

lavanta formları

Lavantayı şu şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Esans.
 • Çıkarmak.
 • Bitki (çiçek, gövde ve yapraklar).
 • Çay.

lavanta esansiyel yağı nasıl kullanılır

Lavanta esansiyel yağının kullanımı söz konusu olduğunda gökyüzü sınırdır. Uçucu yağlar konsantre bitki özleridir. Çok güçlü oldukları için, onları dikkatli ve dikkatli kullanın.

Dr. Lin, birkaç damla lavanta esansiyel yağı denemenizi önerir:

 • Banyolar.
 • Bir oda veya vücut spreyi yapmak için damıtılmış su.
 • Masaj yağı.

Cildinizde lavanta esansiyel yağı kullanmayı planlıyorsanız, Dr. Lin onu başka bir yağ ile seyreltmenin önemine dikkat çekiyor. Kullanabileceğiniz iyi yağlar, alerjiniz olmayanlardır ve şunları içerebilir:

 • Badem yağı.
 • Hindistancevizi yağı.
 • Jojoba yağı.
 • Zeytin yağı.

Karışımınızı yapmak için:

 1. Baz yağınıza, karışımın %1’i (her ons başına altı damla uçucu yağ) ile %2’si (ons başına 12 damla uçucu yağ) arasına düşecek şekilde yeterli miktarda uçucu yağ ekleyin.
 2. Salla.
 3. Her yerde uygulayın.

Lavanta esansiyel yağı ile temizlik

“Ev yapımı bir temizlik solüsyonu yapmak için damıtılmış suya birkaç damla lavanta esansiyel yağı, biraz sirke ve birkaç damla kastil sabunu ekleyin. Sirke ve sabun yağın kesilmesine yardımcı olur ve sabun ve lavanta antimikrobiyal özelliklere sahiptir” diye açıklıyor Dr. Lin. “Ayrıca o güzel kokuyu da alıyorsun.”

Lavanta özü nasıl kullanılır?

“Lavanta esansiyel yağı bitkinin suda çözünen kısmını içermez. Lavanta özü yaptığınızda bitkinin hem yağda hem de suda çözünen kısımlarını kullanırsınız” diye açıklıyor Dr. Lin. “Lavanta özü ile çiçeği alır ve ilacı çıkarmak için genellikle su ve alkol karışımı olan bir tür sıvı ile kaplarsınız.”

Lavanta özünü kapsül haline getirerek alabileceğiniz bir hap haline getirebilirsiniz. Dr. Lin, “Ama sağduyulu olmanız ve uygun dozu aldığınızdan emin olmanız gerekir” diyor. “Çok güçlü olduğu ve toksisitesi mümkün olduğu için, bunu nasıl doğru kullanacağını bilen iyi eğitimli bir bitki uzmanının gözetiminde yapın.”

Lavanta bitkisi nasıl kullanılır?

Dr. Lin, lavanta çiçeğinin kokusunu solumak bile büyük faydalar sağladığını söylüyor. Aromaterapi olarak tadını çıkarmak için çiçekleri kullanarak şunları yapın:

 • Lavanta sabunu.
 • Cildiniz için lavanta özlü yağ.
 • Poşet veya potpuri torbası.
 • Kokulu banyo.
 • Çay. (“Kokuyu içinize çektiğiniz ve bitkinin tıbbi bileşenlerini içerek aldığınız için çay iki kat fayda sağlar” diyor Dr. Lin.)

Dr. Lin ayrıca yemeklerinizde kuru veya taze lavanta çiçekleri kullanmanızı önerir. “Lavanta, Fransız baharat karışımının bir bileşenidir, otlar de Provence. Ama ne kadar kullandığınıza dikkat edin. Çok fazla lavanta yemek veya çayın sabunlu olmasına neden olabilir.”

Alınacak en iyi lavanta şekli nedir?

Duruma göre değişir. Dr. Lin, “Ruh halini iyileştirmek için lavanta kullanıyorsanız, esansiyel yağ aromaterapisinin yolu budur” diyor. “Kas ağrısı veya ağrı için kullanıyorsanız, lavanta demlenmiş masaj yağını doğrudan rahatsızlık bölgesine uygulayın.”

Ancak Dr. Lin, lavanta çayının size paranızın karşılığını en iyi şekilde verebileceğini ekliyor. “Bir fincan çay yapma eyleminin kendisi bir öz bakım şeklidir. Sizi ‘ben-zaman’ zihniyetine sokar. Sonra içerken lavantanın hem aromaterapisini hem de bitkisel kısmını alırsınız.”

Lavanta kullanımının olası yan etkileri

Uzmanlar lavantanın güvenli olduğunu düşünürken, Dr. Lin şu üç uyarıyı göz önünde bulundurmanız gerektiğini söylüyor:

1. Lavanta aromaterapi herkes için değildir

Dr. Lin, “Uçucu yağlar genellikle çok iyi çalışır çünkü duygusal bir hafızayı tetiklerler” diye açıklıyor. “Çoğu insan için lavanta sakinleştirici ve yatıştırıcıdır. Ancak bazıları için koku, kötüye kullanım gibi olumsuz bir deneyimle ilişkilendirilebilir. Lavanta kokusu alırlarsa, onları o yere geri götürebilir. Yani lavanta sizin için tetikleniyorsa, onu kullanmak veya denemek zorunda hissetmeyin.”

2. Bir araştırma çalışması, lavanta yağı ile erken meme gelişimi arasında potansiyel bir bağlantı buldu.

Bir çalışmada , erken meme gelişimi olan üç genç kız ve bir genç erkek, sabun, kolonya veya difüzör de dahil olmak üzere lavanta yağına maruz bırakıldı. Ürünü kullanmayı bıraktıklarında veya maruziyeti ortadan kaldırdıklarında meme gelişimi kayboldu.

“Bunun geçerliliğini sorgulayan sonraki çalışmaların olduğunu not etmek önemlidir. Bu ürünler aynı zamanda östrojen bozucular da içermiş olabilir, bu nedenle üründeki lavanta mı yoksa başka bir bileşen mi olduğundan emin değiliz” diyor Dr. Lin. “Bu bulguyu bir tuz tanesi ile alın ve gelişmekte olan çocuklar için ne kadar lavanta kullandığınızı sınırlamayı düşünün.”

3. Lavanta esansiyel yağının ağızdan alınması tehlikeli olabilir

Dr. Lin, “Geleneksel bitki uzmanları lavanta esansiyel yağını ağızdan kullanmaz” diyor. “Lavanta bitkisini yiyecek veya çay olarak kullandığınızda, toksik etki gösterme olasılığınız daha düşüktür çünkü genellikle naziktir. Ancak uçucu yağlar çok güçlü olduğu için onları yiyecek veya içecekle kullanma konusunda daha dikkatli olurdum.”

Dr. Lin ayrıca esansiyel yağların mukozanızı, yumuşak damak, boğaz ve dil astarını yakıp tahriş edebileceğini belirtiyor. Ancak bir bitki uzmanının yardımıyla lavantanın yaşamınız ve sağlığınız üzerindeki birçok olumlu etkisini keşfetmek güvenlidir.

Yayınlandığı Tarih: Ağustos 13, 2022Son Güncelleme: Ağustos 13, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.