Koenzim Q-10 nedir? Kimler kullanmalı? Faydaları nelerdir?

Koenzim Q10 nelerde bulunur. Vücudumuza faydaları nelerdir diye yazımıza başlayalım.

1-Koenzim Q-10 nedir?

2-Kimler kullanmalı?

3-Faydaları nelerdir?

4-Koenzim Q10 un azlığındaki belirtiler nelerdir?

KOENZIM Q10 nedir?

Koenzim Q10, vücudumuz için çok önemli olan bir antioksidandır ve bütün canlı organizmalar için önemlidir. Literatürde koenzim Q10 ile ilgili birçok bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Hem insan çalışmaları hem de deneysel çalışmalar mevcuttur.

Koenzim Q10, hücre içindeki iç zarını döşeyen mitokontrinin çok karmaşık bir yapıya sahip mekanizmadır. Enerjinin bütünü mitokontride üretildiğinden Koenzim Q10 vücudumuzun fonksiyonu  için bir elzemdir.

1995 yılında tanımlanmıştır, üzerine birçok bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bütün kimyasal reaksiyonlarda ve her türlü canlı organizmalarda koenzim Q10 mevcuttur. Bu antioksidan kinon grubu diğer bir ismi Ubikonon dur. Yağda çözünen bir bileşik olan koenzim Q10 en fazla ihtiyacı olan organlar başta kalp, beyin ve böbrek olduğu için en fazla bu organlarda mevcuttur. Hiç bir zaman depolanmaz ve sürekli sentez edildiği için yaş ilerledikçe sentezi azalır, azalmasının nedeni yaşın ilerlemesindendir. Bütün kronik hastalıklar (kalp, damar, diyabet, alzheimer, parkinson) da koenzim Q10 un düzeyi azalmaktadır. Statin grubu kolestrol ilacı kullananların mutlaka koenzim Q10 takviyesi almaları gerekiyor.

Enerji sağlar..

Enerji üretimini sağlar. Yani bir tampon sistemdir. Aynı zamanda hücre yaşlanmasını önlemektedir. Ve yine kendi kendine hücrenin intihar etmesinin önüne geçebiliyor. Bu da yaşlanmayı önlüyor. Kanserli bir hücrenin kendini yok etmesi olumlu bir şey, fakat sağlıklı bir hücrenin kendini yok etmesi olumsuz bir şeydir ve yaşlanma belirtilerini ortaya koymaktadır. Hücre intiharlarının bir dengede olması gerektiği için koenzim Q10 takviyesini almak çok önemlidir.

Koenzim Q10 un azlığındaki belirtiler ise şöyledir:

Kronik yorgunluk en başta gelmektedir, fibromiyalji, kas-eklem ağrıları, kramplar, migren, yüksek tansiyon, sisli beyin denilen durumlar, depresyon vb.

Kalp damar sağlığını korur..

Bütün kalp, damar hastalıklarında Koenzim Q10 un kullanımı ile ilgili ispatlanmış bir çok bilimsel yayınlar mevcuttur. Damarların iç çeperleri zamanla yıpranarak tıkanmalara neden olmaktadır. Nitrik oksit denilen bir madde de damarların korunması için görevini yapmaya çalışmaktadır. Koenzim Q10 da nitrik oksitin orada düzgün çalışmasını ve sentezlenmesini sağlıyor. Bu şekilde de damarların düzgün çalışmasında rolü oluyor. Kolesterol sentezini de düzenliyor. Parkinson vb. gibi nörolojik hastalıklarda Koenzim Q10 takviyesi alarak önüne geçilebildiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Koenzim Q10 faydaları

 • İnsülin direncini kırıcı etkisi vardır.
 • Migren ataklarını önleyebilir.
 • Erkek kısırlıklarında oldukça etkili olduğu ispatlanmıştır.
 • Yaşlanmayı geciktirmektedir.
 • Kozmetik nedenlerle de kullanılmaktadır ve cildi korur.
 • Fiziksel performans gösteren sporcularda etkilidir.
 • Yüksek Tansiyon rahatsızlıklarında etkisi gözlenmektedir.
 • Kalp damar sağlığını korur.
 • Fibromiyalji için kullanılır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hastalıklarından koruyucu etki gösterir.

Koenzim Q10 nelerde bulunur.

 1. Kırmızı et
 2. Yumurta, peynir, yoğurt
 3. Karaciğer
 4. Yağlar; fıstık, ceviz, susam, kanola, fındık
 5. Tahıllar; bulgur, yulaf, esmer prinç
 6. Ispanak
 7. Brokoli
 8. Karnabahar
 9. Portakal ,çilek, avokado, böğürtlen, greyfurt gibi meyvelerde mevcuttur.

Koenzim Q10 hangi besinlerde bulunur.

Fakat biz bu beslenmelerimizle 30- 60 miligram alabiliyoruz. Vucudumuzun ihtiyacı ise daha fazladır. 100 mg idealidir, fakat 200 mg kadar çıkabilir. Sağlıklı gençlerde sürekli sentezlendiği için ayrıca koenzim Q10 takviyesine gerek yoktur.

Ubikonon ve ubikinal grubu mevcuttur. İndirgenmiş formu “Ubikinol” dur. Aslında en ideal formu yağda eridiği için “Lipozamal” formudur.

Kan sulandırıcılarla kullananlar dikkat!..

Koenzim Q-10 kan sulandırıcı  grubununun etkisini azalttığı  için dikkatlice kullanılması (doktor tavsiyesi) önemlidir.

Yayınlandığı Tarih: Mayıs 13, 2022Son Güncelleme: Temmuz 18, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.