Günde ne kadar su içmeliyiz?

Günde ne kadar su içmeliyim? Bu soruyu her zaman kendimize sormalıyız. Sağlığımız için yetişkin bir kişinin günde en az 8 bardak su içmesi gerekir. Bu miktar kişinin günlük aktivitesine, cinsiyetine ve ne kadar efor sarfettiğine (terlediğine) bağlı olarak değişiklik gösterir.

Uzmanlara göre içilecek su miktarımız ne olmalı?

Suda bulunan mineraller, vücudumuz için en önemli besinlerdir.günde ne kadar su içmeliyim

Sağlık uzmanları genellikle insanlara günde sekiz bardak su içmelerini tavsiye eder. Bu genellikle “8×8” kuralı olarak bilinir. Yine de herkes için geçerli olmayabilir.

Vücudumuz gün boyunca, idrar ve ter yoluyla ve ayrıca nefes alma gibi düzenli vücut işlevlerinden sürekli olarak su kaybeder. Bu oluşan su kaybını önlemek için, her gün içecek ve yiyeceklerden bol miktarda su almanız gerekir.

Günde ne kadar su içmeliyim.

Her gün ne kadar su içmeniz gerektiğine dair birçok farklı görüş var .

Sağlık uzmanları genellikle günde yaklaşık 2 litreye veya yarım galona eşit olan sekiz bardak su önermektedir. Buna 8×8 kuralı denir ve hatırlanması çok kolaydır.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, susamasanız bile gün boyunca sürekli olarak su içmeniz gerektiğine inanmaktadır.

Çoğu şeyde olduğu gibi, bu bireye bağlıdır. Birçok faktör (hem iç hem de dış) nihayetinde ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu etkiler.

Bu makale, gerçeği kurgudan ayırmak için bazı su alımı çalışmalarına bir göz atıyor ve bireysel ihtiyaçlarınız için nasıl kolayca yeterli miktarda sıvı alabileceğinizi açıklıyor.

Ne kadar suya ihtiyacınız var?

Ne kadar suya ihtiyacınız olduğu birçok şeye bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Yetişkinler için ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nin genel tavsiyesi şu şekildedir:

Kadınlar için günde 11,5 bardak (2,7 litre)
Erkekler için günde 15,5 bardak (3,7 litre)
Buna sudaki sıvılar, çay ve meyve suyu gibi içecekler ve yiyecekler dahildir. Suyunuzun ortalama yüzde 20’sini yediğiniz yiyeceklerden alırsınız ( 1 , 2 ).

Başka birinden daha fazla suya ihtiyacınız olabilir. Ne kadar suya ihtiyacınız olduğuna da bağlıdır:

Nerede yaşıyorsun. Sıcak, nemli veya kuru alanlarda daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca dağlarda veya yüksek rakımda yaşıyorsanız daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır.

Senin diyetin. Çok fazla kahve ve diğer kafeinli içecekler içerseniz, ekstra idrara çıkma yoluyla daha fazla su kaybedebilirsiniz. Diyetiniz tuzlu , baharatlı veya şekerli yiyeceklerde yüksekse, muhtemelen daha fazla su içmeniz gerekecektir . Veya taze veya pişmiş meyve ve sebzeler gibi su içeriği yüksek , nemlendirici yiyecekleri çok fazla yemiyorsanız daha fazla su gereklidir .

Sıcaklık veya mevsim. Sıcak aylarda terleme nedeniyle soğuk aylara göre daha fazla suya ihtiyacınız olabilir.

Senin çevren. Dışarıda güneşte veya sıcakta ya da ısıtılmış bir odada daha fazla zaman geçirirseniz, daha hızlı susayabilirsiniz.

Ne kadar aktifsin. Gün içinde aktifseniz veya çok yürüyorsanız veya ayakta duruyorsanız, masa başında oturan birinden daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Egzersiz yapıyorsanız veya yoğun bir aktivite yapıyorsanız, su kaybını karşılamak için daha fazla içmeniz gerekecektir.

Sağlığın. Enfeksiyonunuz veya ateşiniz varsa veya kusma veya ishal yoluyla sıvı kaybederseniz daha fazla su içmeniz gerekecektir. Şeker hastalığı gibi bir sağlık durumunuz varsa, daha fazla suya da ihtiyacınız olacaktır. Diüretikler gibi bazı ilaçlar da su kaybetmenize neden olabilir.

Hamile veya emzirme. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, susuz kalmamak için fazladan su içmeniz gerekir. Ne de olsa vücudunuz işi iki (veya daha fazla) için yapıyor.

Yayınlandığı Tarih: Temmuz 8, 2022Son Güncelleme: Temmuz 18, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.