Enerji İçecekleri Sağlığa Zararlı mı?

Vazgeçilmemiz olmamalı…

Enerji İçeceklerinin zararları konusunda Uzman Doktorlar ve Dünya Sağlık Örgütü uyarıda bulunuyor. Son günlerde enerji içecekleri insanlar tarafından daha çok kullanılmaya başlandı. Bunun sebepleri arasında; gün içi fazla koşuşturmalar, yorgunluk olarak sayabiliriz. Bizler bu yorgunluğumuzu üzerimizden atmak için hemen enerji içeceğine sarılarak veya bir fincan sade kahve içmek suretiyle üzerimizden atmak isteriz.

Yazımızın içindekiler

Enerji içeceğinin zararları nelerdir?

Herkesin merak ettiği şu soru: Enerji içeceği zararlı mı? Türkiye ve Dünya da tüketimi hızla artış gösteren enerji içecekleri yoğun kafein içerdikleri için çocukları ve gençleri etkiliyor. Günde 3-4 (250 gr lık) kutudan fazla içilen enerji içeceği vücutta aşırı kafein yüklemesine varmakla beraber, kafein zehirlenmesi  ve kalp sorunlarına sebebiyet verebiliyor. Alkol ile alındığında tehlike saçıyor. Firmalar, bu konuda tüketicileri kutu üzerinde “Alkol ile kullanmayınız” şeklinde uyarıyorlar.

Enerji içeceği alkol ile beraber kullanıldığında ne olur?

Zindelik veren olarak adlandırdığımız bu içecek alkol ile beraber alındığında kalp krizi, ritim bozukluğu, bilinç kaybı, yüksek tansiyon ve ani ölümlere neden olma olasılığı yüksek…

Enerji içeceğini kimler içemez?

 1. Yaşlılar
 2. 18 yaş altı çocuklar
 3. Diyabet şeker hastaları
 4. Böbrek rahatsızlığı olanlar
 5. Tansiyonu yüksek kişiler
 6. Kafeine duyarlı olanlar
 7. Hamile olan veya hamile bulgusu olan kadınlar
 8. Emziren anneler

enerji içeceklerinin zararları

Enerji içeceği nedir?

Fiziksel ve zihinsel uyarıcı niteliğinde içilen yüksek kafeinli aromalı bir içecek türüdür. İçeriğinde bitki özleri, aromatik katkı, taurin ve kafein bulunur. Kola az kafein içerdiğinden enerji içeceği sayılmazlar. Kahve veya çay da bulunan kafein de doğal olduğundan dolayı bu sınıfa dahil olmazlar.

Kaynak : Wikipedia

Enerji içeceğinin bileşenleri nelerdir?

Burn Enerji içeceği

 • SU

 • ŞEKER

 • ASİTLİK DÜZENLEYİCİLER (SİTRİK ASİT, SODYUM SİTRAT)

 • TAURİN

 • AROMA VERİCİLER

 • KAFEİN (en fazla 150 mg/L)

 • NİASİN (vitamin B3)

 • Tiamin (vitamin B1)

Enerji ve Besin Öğeleri

ENERJİ VE BESİN ÖĞELERİ 100 ml için 1 kutu (250 ml) için
Enerji 53,6 kcal 134 kcal
Yağ 0,0 g 0,0 g
Doymuş Yağ 0,0 g 0,0 g
Karbonhidrat 13 g 32,5 g
Şeker 13 g 32,5 g
Lif 0,0 g 0,0 g
Protein 0,0 g 0,0 g
Tuz 0,0 g 0,0 g
Niasin (vitamin B3) 2 mg 5 mg
Tiamin (vitamin B1) 0,24 mg 0,6 mg

 * İçerik bileşen listesi ürünün kutu ambalajından alınmıştır.

Enerji içeceği markaları

Red Bull Enerji İçeceği, Burn Enerji İçeceği, Monster, Black Bruno, Fazz, Deep vb.

Etiketler: enerji içeceğinin zararları, enerji içeceği zararlı mı, enerji içeceği markaları, enerji içeceği ne işe yarar, enerji içeceği uyku açar mı, enerji içeceğinde alkol var mı, enerji içeceklerinde ne var, enerji içeceklerindeki kafein ne kadar, enerji içeceği faydalı mı, enerji içecekleri faydalı mı, enerji içeceklerinin faydaları nelerdir, enerji içeceği neye iyi gelir, enerji içeceği kilo aldırır mı, enerji içeceği burn içindekiler, enerji içeceği caiz mi, burn enerji içeceği, deep enerji içeceği, enerji içeceği alkol var mı, enerji içeceği A101, enerji içeceği black bruin, enerji içeceği hamilelikte, enerji içecekleri markaları

Yayınlandığı Tarih: Haziran 20, 2022Son Güncelleme: Temmuz 8, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.