EKŞİ MAYALI EKMEĞİN FAYDALARI

Ekşi mayalı ekmek nedir?

Ekşi mayalı ekmeğin faydaları; Ekşi hamur ekmeği, doğal yollarla oluşan laktobasiller ve maya bakterileri kullanılarak hamurun fermante olması ile yapılır. Ekşi hamur ekmeği, laktobasil tarafından üretilen laktik asit nedeniyle fırıncı mayası ile yapılan ekmeklerden daha ekşi bir tada ve daha iyi doğal olma özelliklerine sahiptir.

  1. Ekşi Mayalı Ekmeğin Faydaları nedir?
  2. Ekşi Mayalı ekmek nedir?
  3. Ekşi Mayalı ekmek nasıl yapılır?
  4. Ekşi Mayalı Ekmekte kaç kalori vardır?

Ekşi Maya nasıl hazırlanır?

Ekşi mayalı ekmek yapmak için önce kendimize ait olan bir ekşi maya hazırlıyoruz. Bu süreç dışarıdan bakıldığında zor gibi görünür fakat çok eğlenceli ve basittir. zaten ekşi maya yapımı en fazla 10 günümüzü alacaktır. her gün aşama aşama yol alacağız ve sonunda bizim kendi ekşi mayamız olacak. ekşi mayamızı yaptıktan sonra yıllarca buzlukta saklayabilirsiniz. istediğiniz zaman alıp kullanır ya da buzdolabında uyutabilirsiniz.eksi-mayali-ekmek

Bilmemiz gereken temel kuralları aşağıda belirtelim ve yapımına geçelim
– Öncelikle ilk defa hazırladığımız ekşi hamura başlangıç (starter) hamur diyoruz. Başlangıç hamuru sürekli olarak beslememiz gerek ama kafamıza göre beslemiyoruz tabi ki belirli zaman aralıklarımız olması gerekli.

– Biz ekşi başlangıç mayamız 20-25 °c sıcaklık aralığında dinlendirilerek 12 saatte bir beslenecek şekilde planlıyoruz. “bizim termometremiz yok” diyorsanız oda sıcaklığı yeterli ama zırt pırt yer değiştirmeyin. evin ılık bir yerinde besleyin.

1.Gün

Ekşi maya yapımında kullanılacak olan araç-gereçler (kavanoz, tahta kaşık) temizlenip sterilize edilir. (bulaşık makinesi 70 derecede eterli işte). daha sonra 50 gr un tartılarak kavanoza koyulur. (bir su bardağı un 100 gramdır.) yarım su bardağı un kullanacaksınız demek oluyor.

Neyse işimize dönelim. 50 gr unun üzerine 35 °c sıcaklıkta 50 ml arıtılmış (içme suyu) ilave edilir. (bir su bardağı su 200 ml, evettt sen çeyrek su bardağı ekleyeceksin.) bu karışıma %5 oranında tuz eklenerek karıştırılır. (bir tutam işte) sonra kavanozun dışına ekşi mayamızın ismini yazarak üzerini tülbent gibi bir şeyle kapatıyoruz. lastik geçirip karanlık bir ortamda bekletiyoruz.

2.Gün

Karışıma 25 g un ve ılık (tercihen 35 derece) 25 ml su ilave ediyoruz ve dinlenmeye bırakıyoruz. karışımda küçük kabarcıklar oluşmuş olabilir. üzeri kabuk bağlamış olabilir. asla çok sallama. kabuğunu da çok elleme. rahat bırak. besledikten sonra tahta kaşık ile karıştır o kadar.

3.Gün

Kavanoza yine 25 g un ve 25 ml ılık su ilave edilerek dinlenmeye bırakıyoruz. bu aşamada bozulmuş gibi bir koku oluşacak. heh işte o amonyak kokusu. sakın atma. şimdi üzerinde kabuk oluşmuşsa kabuğu kaldırıp çöpe atabilirsin. karışım bu aşamada asidik zaten.

4.ve 5. Gün

Karışıma 12 saat ara ile iki kere 50 g un ve 35 °c sıcaklıkta 50 ml su ilave ediyor ve bırakıyoruz.

6.Gün

Burada kavanoz içerisinden 100 gr’lık miktarı tahta kaşık yardımıyla alınıp kalan kısmın üzerine 50 gr un ve 50 ml ılık su ilave ediyoruz. bu şekilde mayamızı yeniliyoruz.

7, 8, ve 9. Gün

Karışıma 12 saat ara ile iki kere 50 gr un ve 50 ml ılık içme suyu ilave edilip dinlenmeye bırakılır.

10. gün

Karışımın içerisinden 100 g’lık miktarı tahta kaşık yardımıyla alınıp kalan kısmın üzerine 50 gr un ve 35 °c sıcaklıkta 50 ml su ilave ediyoruz. burada ekşi maya hacimsel olarak büyümeye başlamış olduğunu göreceksiniz. bu aşamada yoğun kabarcıklar çıkararak size olan sevgisini belli eder. mayanız artık bir birey oldu. şimdi ekmek yapabiliriz bu maya ile.

Evde ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır?

Arda’nın Mutfağından ekşi mayalı ekmek tarifi izle…

Ekşi mayalı ekmeğin kalorisi ve besin değerleri

Ekşi mayalı ekmeğin ( Köy ekmeği olarak bildiğimiz) 100 gramında 321 kalori bulunur. Bir dilim ekşi mayalı ekmek kaç kalori diye soracak olursak ;  yaklaşık 30 gram  civarında ki bir dilim ekmekte 96 kalori bulunmaktadır.

Değerler 100 gramdada
Karbonhidrat (g) 61,19
Protein (g) 14,24
Yağ (g) 1,63
Lif (g) 7,56
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 560,61
Potasyum (mg)
575,9
Kalsiyum (mg) 37
Vitamin A (iu) 5,65
Vitamin C (mg) 0
Demir 5,48

Ekşi mayalı ekmeğin faydaları nedir?

  • Normal Ekmekten Daha Besleyici

Ekşi mayalı ekmek genellikle diğer ekmek türleriyle aynı undan yapılsa da, onu yapmak için kullanılan fermantasyon süreci beslenme profilini çeşitli şekillerde geliştirir. Birincisi, tam tahıllı ekmekler potasyum, fosfat, magnezyum ve çinko dahil olmak üzere iyi miktarda mineral içerir. Ekşi mayalı ekmek, diğer ekmeklerden daha yüksek düzeyde vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Aynı zamanda daha düşük seviyelerde fitat içerir ve bu nedenle vücudunuzun içerdiği besinleri normal ekmeğe göre daha kolay emmesini sağlar.

  • Sindirimi Daha Kolay

Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi genellikle bira mayası ile fermente edilmiş ekmeğe göre daha kolaydır. Ekşi hamur fermantasyonu sırasında bulunan laktik asit bakterileri ve yabani maya, tahıllarda doğal olarak bulunan antibesinleri nötralize etmeye yardımcı olur ve bu da vücudunuzun bu tahıllardan yapılan gıdaları daha kolay sindirmesine yardımcı olur. Ekşi hamur fermantasyonu ayrıca bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri besleyen bir tür sindirilemeyen lif olan prebiyotikler de üretebilir, bu da sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak sağlığınızı iyileştirir. Dahası, ekşi maya fermantasyon süreci, glüten proteinleri gibi tahıllarda bulunan büyük bileşiklerin parçalanmasına da yardımcı olur ve sonuçta vücudunuzun sindirilmesini kolaylaştırır. Gluten, belirli tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Hassas veya alerjisi olan kişilerde sindirim sorunlarına neden olabilir. Gluten toleransı kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde glüteni sindirmede belirgin bir sorun olmazken, diğerlerinde mide ağrısı, şişkinlik, ishal veya kabızlığa neden olabilir. Ekşi mayalı ekmeğin düşük glüten içeriği, glütene duyarlı kişiler için tolere etmeyi kolaylaştırabilir. Bu, glütensiz ekşi mayalı ekmeği, glütenle ilgili bozuklukları olan kişiler için ilginç bir seçenek haline getirir.

  • Kan Şekeri Kontrolü İçin Daha İyi Olabilir

Bilim adamları bunun nedenini tam olarak anlamasa da, ekşi mayalı ekmek, kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde diğer ekmek türlerinden daha iyi bir etkiye sahip olabilir. Araştırmacılar, ekşi hamur fermantasyonunun karbonhidrat moleküllerinin yapısını değiştirebileceğine inanıyor. Bu, ekmeğin glisemik indeksini (GI) düşürür ve şekerlerin kan dolaşımına girme hızını yavaşlatır. Bununla birlikte, birkaç faktör GI yanıtını etkileyebilir ve ekşi mayanın bunu nasıl etkilediği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. GI, bir gıdanın kan şekerini nasıl etkilediğinin bir ölçüsüdür. Daha düşük GI’ye sahip yiyeceklerin kan şekeri seviyelerinde ani bir artış oluşturması daha az olasıdır. Ayrıca hamurda bulunan laktik asit bakterileri, fermantasyon sırasında asit üretir. Bazı araştırmacılar, bu asitlerin kan şekerindeki ani artışı önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Ekşi maya fermantasyon işlemi genellikle çavdar ekmeği yapmak için kullanılır, çünkü çavdar ekmek mayasının etkili bir şekilde çalışması için yeterli glüten içermez. Bir çalışma, çavdar ekmeği tüketen katılımcıların, aynı miktarda geleneksel buğday ekmeği yiyenlere göre insülin düzeylerinde daha düşük bir artış olduğunu gösterdi. Ek olarak, diğer bazı araştırmalar, katılımcıların ekşi mayalı ekmek ve ekmek mayası ile fermente edilmiş ekmek yedikten sonra kan şekeri artışlarını karşılaştırdı. Genel olarak, ekşi mayalı ekmek yiyen katılımcıların kan şekeri ve insülin seviyeleri, ekmek mayası ile fermente edilmiş ekmekleri yiyenlere göre daha düşüktü.

Ekşi mayalı ekmek, geleneksel ekmeğe harika bir alternatiftir. Besinler açısından daha zengindir, kan şekerinizi yükseltme olasılığı daha düşüktür ve genellikle sindirimi daha kolaydır. Ekşi maya fermantasyonunun glüteni tamamen bozmadığını unutmayın. Bu nedenle, çölyak hastalığınız veya çölyak dışı glüten duyarlılığınız varsa, tümü glüten içeren buğday, arpa veya çavdardan yapılan ekşi mayalı ekmeklerden kaçınmak en iyisidir. Birçok kişi, ekşi mayalı ekmeğin, ekmek mayası kullanılarak yapılan ekmeğe göre daha iyi bir aroma, lezzet ve dokuya sahip olduğunu bildirmektedir. Her şey düşünüldüğünde, ekşi mayalı ekmeği denemek isteyebilirsiniz. Hemen hemen her tür undan ekşi mayalı ekmek yapabilirsiniz. En fazla fayda için, mümkün olduğunda rafine tahıllardan yapılan ekmek yerine tam tahıllardan yapılan bir ekşi mayalı ekmek seçin.

Yayınlandığı Tarih: Mayıs 16, 2022Son Güncelleme: Temmuz 14, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.