Patates Dost mu? Düşman mı?

Patatesin faydaları ve zararları; Patates ucuz ve besleyici olmasına karşın kilo vermek isteyenler veya kilo vermek isteyenler için özenle kaçınılan bir gıdadır. Patatesin yüksek oranda karbonhidrat ve nişastadan oluştuğu ve yüksek oranda kalorili olduğu düşünülür.

Patatesin Besin Değerleri nelerdir?

Patatesin bir analizini yapacak olursak orta boy standart bir patatesin 200 gr olduğu düşünülürse;

*Karbonhidrattan gelen 150 kalori
*0,2 gr yağ(0 doymuş yağ)
*0 kolesterol
*5 gr protein içerir.Bunun ötesinde;
*Günlük ihtiyacımızın yaklaşık %40 ini karşılayan C Vitamini
*Günlük ihtiyacımızın %30 unu karşılayan B6 Vitamini
*Yüksek oranda kalp dostu Potasyum ve Magnezyum
*4-5 gram kadar da bağırsak dostu Lif içerir.

Görüldüğü gibi patatesin içinde çok fazla zararlı bir şey mevcut değildir. Patatesle ilgili tek sorun karbonhidrattan gelen yüksek kalorisinin olması ve şekeri yükseltme hızının yüksek olmasıdır. Bu durum metabolizması normal olan kişilerde bir sorun teşkil etmese de şeker hastalarında sorun teşkil edebilir.

Patates gerçekten zararlı bir gıda olsaydı bir şekilde her gün patates yiyen almanlar, İrlandalılar ve İskandinavların hepsinin hasta olması gerekirdi. Bakalım bu konuda bilim ne diyor?
Bilimsel çalışmalar patates tüketimi ile şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı arasındaki ilişkiyi çelişkili sonuçlar vermektedir. Bunun nedeni patatesin tanımının doğru yapılamamış olmasıdır. Patates derken haşlanmış patatesi mi kastediyoruz yoksa trans yağlarda pişen fast food cinsi patates kızartmasını mı kastediyoruz? Arada büyük fark var.

Patates Kumpir faydalı mıdır?

Patatesin faydaları, Kumpiri ele alalım. Kumpir oldukça lezzetli bir yiyecek ama çok sağlıklı olduğu söylenemez. Peki kumpirin zararı acaba patatesinden mi kaynaklı yoksa patatesin içine kattığımız tereyağ,kaşar peyniri, rus salatası, mayonez gibi gıdalardan mı kaynaklanıyor? Bilim dünyası bu konuya açıklık getirmek için bir çok çalışma yapmıştır. Ve nihayetinde önemli sonuca varmıştır. Bu çalışmaları özetleyecek olursak haftada 3-4 defa patates yenmesinin ki bu patatesin tanımını haşlanmış veya yemeklere katılan patates olarak tanımlıyoruz, kalp damar ve şeker hastalığı ile hiçbir ilişkisinin olmadığını göstermiştir.

Patates Kızartması kalorisi ne kadar? Patates Cipsinin zararları nelerdir?

Öte yandan aynı miktarda patates cipsi veya fast food cinsi patates kızartması yiyenlerde obezite, şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı riski kuvvetli bir şekilde gözükmektedir.
Görüldüğü üzere hayatta olduğu gibi bilimde de hiçbir zaman her şey siyah ve beyaz değil. Her şey gri ve grinin tonları. Azı karar çoğu zarar. Ölçülü şekilde olduğu zaman patatesi yemekten korkmayalım. Burada şeker hastalarının patates tüketirken dikkatli olmalarında fayda vardır.100 gramdan fazla tüketmemeleri gerekiyor. Ama korkmayın patatesi de şeker hastaları için sağlıklı hale getirmenin yolları mevcut. Birinci yöntem patates yerken patatesle birlikte liflerden zengin özellikle brokoli gibi sebzelerle birlikte yenmesi. Bu durumda patatesin mideden bağırsaklara geçmesi ve kana karışma hızı giderek yavaşlıyor. Buda aşırı şeker yükselmelerinin önüne geçiyor.

patatesin faydaları

Patates kızartmasının Kalorisi ve Besin Değerleri

Patates Kızartmasının 100 gramında 312 kalori vardır. Bir adet orta boy patates kızartmasında 250 kalori bulunur. Bunun için patates kızarması çok fazla yağ çektiğinden dolayı sağlık açısından çok faydalı olmamaktadır.

Patates Kızartması 100 gramında
Karbonhidrat (g) 41,44
Protein (g)   3,43
Yağ (g) 14,73
Lif (g)    3,8
Kolesterol (mg)     0
Sodyum (mg) 210
Potasyum (mg) 579
Kalsiyum (mg)    18
Vitamin A (iu)  10
Vitamin C (mg)   8

Patates Haşlaması

İkinci yöntem ise patatesin haşlandıktan sonra 12 saat kadar buzdolabında soğutulmasıdır. Patates soğuduktan sonra ister soğuk olarak yenilebilir istersekte tekrar ısıtılarak yenilebilir. Buradaki önemli nokta soğuma işlemi sırasında patatesin içinde kan şekeri yükselmesine neden olan nişastanın ‘’dirençli nişasta’’ya dönüşmesinden kaynaklanıyor. Dirençli nişastanın normal nişastaya göre farkı glisemik indeksinin yaklaşık %10 daha düşük olmasıdır. Yani kan şekerini çok daha yavaş ve az yükseltir.

Doğal Tüket web sayfamızı takip ederek faydalı bilgiler elinizin altında olsun.

Yayınlandığı Tarih: Haziran 24, 2022Son Güncelleme: Temmuz 14, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.