Papatya Çayının Sağlığınıza Faydasının 5 Yolu

Papatya çayı, çeşitli sağlık yararları da sunan popüler bir içecektir.

Papatya, Asteraceae bitki ailesinin papatyaya benzeyen çiçeklerinden elde edilen bir bitkidir. Yüzyıllardır çeşitli sağlık sorunları için doğal bir çare olarak tüketilmektedir.

Papatya çayı yapmak için çiçekler kurutulur ve daha sonra sıcak suya demlenir.

Pek çok insan papatya çayını siyah veya yeşil çaya kafeinsiz bir alternatif olarak ve dünyevi, biraz tatlı tadı için sever.

Ayrıca papatya çayı, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmada rol oynayabilecek antioksidanlarla yüklüdür.

Papatya, uyku ve sindirime de yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Bu makale, papatya çayı içmenin 5 potansiyel sağlık yararını tartışacaktır.

1- Uyku Kalitesini Artırabilir

Papatya, uykunuzun kalitesine fayda sağlayabilecek bazı benzersiz özelliklere sahiptir .

Beyninizdeki uykululuğu artırabilen ve uykusuzluğu veya kronik uyku yetersizliğini azaltabilen belirli reseptörlere bağlanan bir antioksidan olan apigenin içerir.papatya çayı

Bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayı içen doğum sonrası kadınlar, papatya çayı içmeyen bir gruba kıyasla daha iyi uyku kalitesi bildirdiler. Ayrıca, genellikle uyku problemleriyle bağlantılı olan daha az depresyon belirtileri vardı.

Başka bir araştırma, 28 gün boyunca günde iki kez 270 mg papatya özü tüketen kişilerin, özü tüketmeyenlere göre gece uyanma süresinin 1/3 oranında daha az olduğunu ve 15 dakika daha hızlı uykuya daldığını buldu.

Bu bulgular umut vericidir, ancak papatya çayının uyku üzerindeki etkilerinin boyutunu belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Yine de, uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyorsanız, yatmadan önce papatya çayı içmeyi kesinlikle denemeye değer.

2- Sindirim Sağlığını Destekleyebilir

Doğru sindirim, genel sağlığınız için son derece önemlidir.

Sınırlı kanıtlar, papatyanın belirli gastrointestinal durum riskini azaltarak daha iyi sindirimi teşvik etmede etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Birkaç çalışma, papatya özünün farelerde ishale karşı koruma potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur. Bu, anti-inflamatuar özelliklerine atfedilir.

Sıçanlarda yapılan bir başka araştırma, papatyanın midedeki asitliği azaltabileceği ve ülser gelişimine katkıda bulunan bakterilerin büyümesini engelleyebileceği için mide ülserlerini önlemede yardımcı olduğunu buldu.

Bu bulgulara rağmen, papatyanın sindirimdeki rolünü doğrulamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Bununla birlikte, papatya çayı içmenin mideyi rahatlattığına dair birçok anekdot iddiası vardır. Geleneksel olarak, mide bulantısı ve gaz dahil olmak üzere çeşitli sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

3. Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruyabilir

Papatya çayında bulunan antioksidanlar, belirli kanser türlerinin daha düşük insidansı ile bağlantılıdır.

Papatya antioksidan apigenin içerir. Test tüpü çalışmalarında apigenin’in özellikle meme, sindirim sistemi, deri, prostat ve rahimdeki kanser hücreleriyle savaştığı gösterilmiştir.

Ek olarak, 537 kişiyle yapılan bir araştırma, haftada 2-6 kez papatya çayı içenlerin, papatya çayı içmeyenlere göre tiroid kanserine yakalanma olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunu gözlemledi.

Bu bulgular umut vericidir, ancak papatya çayının kanseri önlemedeki rolüne ilişkin bir sonuca varmak için daha yüksek kaliteli insan araştırmaları gereklidir.

4. Kan Şekeri Kontrolünden Yararlanabilir

Papatya çayı içmek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir .

Anti-inflamatuar özellikleri, kan şekeri seviyeleriniz kronik olarak yükseldiğinde ortaya çıkan pankreasınızın hücrelerine zarar gelmesini önleyebilir.

Pankreasın sağlığı son derece önemlidir, çünkü kanınızdaki şekeri çıkarmaktan sorumlu hormon olan insülini üretir.

64 diyabet hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca öğünlerle birlikte her gün papatya çayı tüketenlerin ortalama kan şekeri seviyeleri, su tüketenlere göre önemli ölçüde daha düşüktü.

Ek olarak, birkaç hayvan çalışması, papatya çayının açlık kan şekeri seviyelerini önemli miktarda düşürebileceğini ve yemekten sonra kan şekeri artışlarını önlemede de faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Papatya çayının kan şekerini kontrol etmedeki rolüne ilişkin kanıtların çoğu, hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlara dayanmaktadır. Bununla birlikte, bulgular umut vericidir.

5. Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Papatya çayı, bir antioksidan sınıfı olan flavonlarda bol miktarda bulunur.

Flavonlar , kalp hastalığı riskinizin önemli belirteçleri olan kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürme potansiyelleri açısından incelenmiştir (17Güvenilir Kaynak,18Güvenilir Kaynak).

64 diyabet hastası üzerinde yapılan bir araştırma, yemekle birlikte papatya çayı içenlerin, su içenlere kıyasla toplam kolesterol, trigliserit ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde kayda değer iyileşmeler olduğunu buldu (12Güvenilir Kaynak).

Papatya çayının kalp sağlığını geliştirmedeki rolünü doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir, ancak onu diyetinize dahil etmekten kesinlikle zarar gelmez.

Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

Papatya çayının aşağıdaki sağlık yararları çoğunlukla anekdot niteliğindedir ve bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir:

  • Bağışıklık sağlığını artırır: Papatya çayı genellikle soğuk algınlığını önlemek ve tedavi etmek için bir strateji olarak tanıtılır, ancak bunun kanıtı yoktur. Ayrıca boğaz ağrısı için yatıştırıcı olduğu söylenmiştir.
  • Anksiyete ve depresyonu hafifletir: Papatyanın anksiyete ve depresyonun şiddetini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır , ancak bu çoğunlukla onu aromaterapi olarak kullanmaya veya ek olarak almaya dayanmaktadır.
  • Cilt sağlığını iyileştirir: Papatyanın losyon, göz kremi ve sabun gibi kozmetik ürünler aracılığıyla cilde uygulanmasının nemlendirici olabileceği ve cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olabileceği bildirilmiştir.
  • Kemik kaybını önler: Bazıları papatya çayının osteoporoz gibi durumlara yol açan kemik kaybını önlemede rol oynayabileceğini iddia eder. Bununla birlikte, bunun için kanıtlar zayıftır.

Papatya Çayının Olumsuz Etkileri

Papatya çayı içmek çoğu insan için genellikle güvenlidir.

Papatya ailesindeki bitkilere, örneğin yakup otu ve krizantem gibi bitkilere alerjisi olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı en yüksek olan papatya alerjisi raporları vardır.

Ayrıca papatya içeren kozmetik ürünler, doğrudan temas ettikleri takdirde gözleri tahriş edebilirler. Bu, gözünüzün zarının iltihaplanması olan konjonktivit’e yol açabilir.

Küçük çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda ve karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde papatya çayı içmenin güvenliğinin sağlanmadığını da belirtmek önemlidir.

Bununla birlikte, papatya çayı içmekten kaynaklanan hayatı tehdit eden advers reaksiyonlar veya toksisite bildirilmemiştir.

Yayınlandığı Tarih: Eylül 9, 2022Son Güncelleme: Eylül 9, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.

Go to Top