Mantarın Faydaları nelerdir? Kültür Mantarı

Mantarlar birçok farklı şekil, boyut ve renkte gelir. Toksik olmayanlar da oldukça sağlıklı ve lezzetli oluyor.

Uzun yıllardır, birçok farklı kültürün mutfağına lezzet katma konusundaki eşsiz yetenekleri için kullanılıyorlar. Aslında mantar olmalarına rağmen, mantarlar yemek pişirmek için sebze kategorisinde toplanır. Mantarlar, sodyum veya yağ olmadan ekstra lezzet katmanıza izin verir.

Mantar yemenin besinsel faydaları

Mantarlarla yanlış gidemezsin. Yağsız, düşük sodyumlu, düşük kalorili ve kolesterolsüzdürler. Ayrıca lif, vitamin ve minerallerle doludurlar. Besin faydaları mantarın türüne göre değişir. Ancak genel olarak, aşağıdaki besinlerin iyi bir kaynağıdırlar.

antioksidanlar

Antioksidanlar, vücudun kalp hastalığı ve kanser gibi durumlara neden olabilecek zararlı serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur. Ayrıca sizi yaşlanmadan kaynaklanan hasarlara karşı korur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Mantarlar selenyum adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Aslında, ürün reyonundaki en iyi mineral kaynağıdırlar.

beta glukan

Beta glukan, kolesterolü iyileştirme ve kalp sağlığını iyileştirme ile güçlü bir şekilde bağlantılı olan bir çözünür diyet lifi şeklidir. Ayrıca vücudunuzun kan şekerini düzenlemesine yardımcı olarak tip 2 diyabet riskini azaltır. İstiridye ve shiitake mantarlarının en etkili beta glukanlara sahip olduğuna inanılıyor.

B vitaminleri

Mantarlar B vitaminleri bakımından zengindir: riboflavin, niasin ve pantotenik asit. Kombinasyon kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Riboflavin kırmızı kan hücreleri için iyidir. Niasin, sindirim sistemi ve sağlıklı cildi korumak için iyidir. Pantotenik asit sinir sistemi için iyidir ve vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları üretmesine yardımcı olur.

Bakır

Bakır, vücudunuzun tüm vücuda oksijen vermek için kullanılan kırmızı kan hücrelerini yapmasına yardımcı olur. Mineral, sağlıklı kemikleri ve sinirleri korumak gibi vücuttaki diğer süreçler için de önemlidir. 1 bardak mantar, pişirildikten sonra bile günlük önerilen bakır miktarının yaklaşık üçte birini sağlayabilir.

Potasyum

Kalp, kas ve sinir fonksiyonu söz konusu olduğunda potasyum son derece önemlidir. 2/3 fincan pişmiş Portobello mantarında, orta boy bir muzda olduğu kadar potasyum vardır.

mantar nasıl yenir

Mantarlar inanılmaz derecede çok yönlüdür. Onları pek çok şekilde hazırlayabilir ve tonlarca farklı malzemeyle eşleştirebilirsiniz. Onları çiğ olarak dilimleyin ve bir salataya atın, ızgara yapın, soteleyin veya kızartın. Bunları çorbalara, sandviçlere, dürümlere, güveçlere ve İtalyan yemeklerine ekleyin. Mantarlar garnitür olarak veya vejeteryanlar için ana yemek olarak iyi çalışır. Portobello mantarları, etli dokuları nedeniyle genellikle “burger” veya “biftek” olarak servis edilir.

Bu sağlıklı tariflerle mantarları birkaç şekilde deneyin.

  • Bu ızgara mantar şişlerinde basit turşusu uzun bir yol kat ediyor. Onları bir sonraki aşçınızda garnitür veya vejeteryan yemeği olarak kullanın.
  • Bu kremalı ıspanaklı mantarlar, etli kremalı mantar kapaklarıyla yapılır. Peynirli merkezin hazırlanması kolaydır ve açılan, etkileyici bir meze yapar.
  • Bu vegan mantarlı risottodan daha sağlıklı olamazsınız. Süt içermez ve glüten içermez, bu da onu diyet kısıtlamaları olan insanlar için harika kılar. Risotto, kremalılık veya tat konusunda yetersiz değil.
  • Et veya tofu kullanmak yerine, bu kavrulmuş teriyaki mantarlarının ve soba eriştelerinin ana yıldızları mantarlardır. Asya esintili bu yemekte mantarların parlamasına izin verin.
  • Bu İtalyan kavrulmuş mantar ve sebzeler, mükemmel doyurucu tarafı oluşturur. İtalyan otlarını mantar, domates ve karnabahar ile eşleştiren yemek, lezzet dolu.
  • Vejetaryen olsanız da olmasanız da, bu pişmiş portobello mantarları doyurucu bir ana yemektir.
  • Hafif ve sağlıklı bir yan arıyorsanız bu mantar, limon ve mercimek salatasıbu mu. Çeşitli farklı ana yemeklerle eşleştirin.
  • Bu basit mantar ve sarımsak sote, mantarların parlamasını sağlar. Mantar dahil sadece beş malzeme var. Bir yan yemek olarak kullanın veya ana yemek olarak bütün bir kase yiyin.
Yayınlandığı Tarih: Ağustos 30, 2022Son Güncelleme: Eylül 9, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.