Maden Suyunun Faydaları

Mineralli Maden suyunun faydaları vücudumuz için bir çok mineraller bakımından zengindir. Vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerden Magnezyum (Mg), Sodyum (Na), Klorür (Cl), Sülfat (SO4), Florür (F), Demir (Fe), Potasyum (K) ve Kalsiyum (Ca) dur. Günlük en az iki şişe (200 ml) maden suyu içmeliyiz. Maden suyunda bulunan mineraller metobalizmanın mineral ihtiyacını ve vücudumuzun su ihtiyacını karşılar. Mineraller vücudumuzun sağlık problemlerinin düzenlenmesinde ve organlarımızın işleyişinde faydası bulunmaktadır.

Maden suyunda bulunan mineraller

Magnezyum

Kas ve sinir sağlığı, kan şekeri düzenlenmesinde, kalp sağlığında ve kan basıncının dengelenmesinde faydaları bulunur.

Sodyum

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel minerallerden birisidir. Vücudumuzun sağlıklı olması için az da olsa sodyuma ihtiyacı vardır. Sodyum günlük hayatta tuz olarak ifade edilir. Fakat sofra tuzu iki mineralin birleşimidir. Bunlar sodyum ve klorürdür. Sodyum özellikle sinir sinyallerinin iletiminde ve vücutta ki sıvı dengesinin sağlanmasında önemli bir rolü vardır.

Florür

Florür nedir dünyanın her yerinde bulunan doğal bir mineraldir. Bazı gıda, su gibi kaynaklarda bulunur. Diş çürüklerini azaltmak için içme sularına ilave edilir. Yapılan araştırmalar sonucu florür bulunmayan bölge sularında diş çürükleri görülme sayısı daha fazladır. Dünya Sağlık Örgütü, diş çürüklerini azalttığı için içme sularına florür eklenmesini yerinde ve sağlıklı bulmaktadırlar.

Potasyum

Potasyum nedir? Vücudumuzdaki enzimlerin çalışmasında, hücre bölünmesi ve büyümesinde, kalbimizin düzgün çalışmasında, kan basıncının ve reflekslerimizin dengelenmesinde, ödem oluşumunun önlenmesinde, asit ve baz dengesinde ve sıvı-elektrolit dengesinde önemli rolü vardır.

Kalsiyum

Kalsiyum nedir? Büyüme, gelişme, sinir sistemi ve kemik sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle kalsiyum eksikliği bazı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

maden suyunun faydaları

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

Maden suyu vücudumuz için faydalı olsa da, aşırı içilmesi durumunda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarabilir. 8-10 litreye kadar içilen maden suları, su zehirlenmesi denilen sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bununla beraber maden suyu sodyumun dışarı atılmasını da sağlar. Aşırı tüketilmesi halinde vücutta azalan sodyum, ölümcül sonuçlara yol açabilir. İçtiğimiz maden suyunun içeriğine bakılarak tüketilmesi de önemlidir. Satışa sunulan bazı markalarda magnezyum, sodyum, bikarbonat vb. minerallarin zenginleştirilmiş şişeleri mevcuttur. Bunları gün içinde tüketirken örneğin  1 şişe magnezyumlu, 1 şişe bikarbonat sodyumlu olanından tüketilerek denge sağlanabilir.

Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, yüksek tansiyon hastaları ve emziren anneler maden suyu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Etiketler: Maden suyunun faydaları – Maden suyunun zararları – Maden suyunda bulunan mineraller

Yayınlandığı Tarih: Temmuz 3, 2022Son Güncelleme: Temmuz 4, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.