Keten Tohumunun Faydaları? Nasıl Kullanmalı? Keten Tohumu nedir?

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu binlerce yıldır çeşitli şekillerde sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Bundan 3000 sene önce tıbbın babası Hipokrat dahil bütün mide bağırsak hastalıkları için keten tohumu kullanırdı. Modern tıp ise sağlıklı özelliklerini yeni yeni keşfediyor.

keten-tohumu

Keten tohumunu bir süper gıda yapan özellikler

  • Vitamin ve minarellerden çok zengin
  • Liflerden çok zengin
  • Kaliteli proteinden çok zengin
  • Omega 3(ALA) yağ asitlerinden çok zengin
  • Antikansorejen ‘’Lignan’’lardan çok zengin
  • Fenol cinsi antioksidanlardan çok zengin olmasıdır.

Keten Tohumunun faydaları nelerdir?

Keten tohumu içerdiği mikro ve makro besinler sayesinde sağlığımızı çok yönlü bir şekilde etkileme potansiyeline sahiptir. En önemli özelliklerinden bir tanesi bağırsak sistemine olan etkileridir. Keten tohumu içerdiği eriyen ve erimeyen lifler sayesinde öncelikle bağırsaklarda bir hacim oluştururlar. Bu lifler bağırsaklardan ve çevreden su çekerek jel kıvamında bit kitle oluştururlar. Bu yolla bağırsak hareketini tetikler ve kabızlığa karşı korur.

Kolesterol düzenleyicidir.

Keten tohumu aynı zamanda kolesterol metabolizmasını daha doğrusu kan kolesterol seviyeleri üzerinde çok etkilidir. Yapılan çalışmalar günde 30 gr kadar öğütülmüş keten tohumunun yenmesinin kan koleterol seviyelerinin yüzde 10 azalmaya neden olduğunu göstermektedir.

Kan Şekerini düzenler

Keten tohumunun diğer önemli etkisi de kan-şeker metabolizması üzerine olan etkileridir. Yapılan çalışmalar yine günde 30 gr kadar taze çekilmiş keten tohumu tüketilmesinin kan-şeker seviyelerinde ve insülün seviyelerinde yaklaşık yüzde 10 luk bir azalmaya neden olduğu gösterilmiştir.

Ostrojen Kanser rahatsızlıklarını önleyici etkisi bulunmaktadır.

Keten tohumu aynı zamanla kanserler üzerinde de etkili olabilmektedir. Tohumun içindeki “Lignanlar’’ faydalı bağırsak bakterileri tarafından östrojen benzeri maddelere dönüştürülmektedir. Bu maddeler östrojene hassas kanserlerin gelişmesini engellemektedirler.

Yüksek Tansiyonu dengeler

En şaşırtıcı etkilerinden bir tanesi tansiyon üzerine olan etkisidir. Yapılan çalışmalar 30 gün boyunca günde sadece 30 gr taze çekilmiş keten tohumunun kan basıncında yüzde 10 ila 15 civarında bir düşmeye neden olmaktadır. Bu etkisi antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Böylece tansiyon ilacı ihtiyacını azaltır ve bu hastalığın doğal bir yolla çözümüne bir çare olabilmektedir.

Kalp damar sağlığını korur.

Keten tohumu sağlıklı özellikleriyle kalp-damar hastalıklarına karşı çok önemli koruma sağlar. Keten tohumunun içeriğindeki potasyum ve magnezyum gibi kalp dostu mineraller,omega-3 yağ asitleri ve kolesterol düşürücü ektisiyle kalp-damar hastalıklarının oluşumunu engeller.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Aynı zamanda iştahı baskılar. Keten tohumunun içeriğindeki eriyen lifler hem midede hem bağırsaklarda bir jel kıvamında kitle oluştururlar. Bu kitlenin aynı zamanda midede ki açlık hormonu olan grelin hormonunu baskıladığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

Keten tohumu belirtildiği gibi şeker, kolesterol, tansiyon düşürücü etkisiyle önemli antioksidanlar arasında bulunmaktadır. Keten tohumuna ucuz ve çok etkili fakat yan etkileri olmayan bir ilaç gözüyle bakabiliriz.

Keten Tohumu yağı Cildi iyileştirir

Keten tohumu yağının cildinize olan faydaları fark edilecek düzeydedir. Bir çok araştırmalara göre, keten tohumu yağı kullanan kadınların cilt hassasiyetlerinde önemli bir düşüş yaşanırken, cilt pürüzleri ve pullanma şikayetlerinde azalış olmuştur. Pürüzsüz ve nem dengesi sağlanmış bir cilt, keten tohumunun cilde faydaları arasındadır. Keten tohumu saça faydaları ile de bilinen bir besindir. Keten tohumundaki omega 3, saç köklerini beslerken kepek oluşumuna engel olup daha parlak bir görünüm verir. E vitamini içeriği ise kırılmalara dayanıklı ve nemini koruyan saçlara sahip olmaya yardımcı olur.

Keten Tohumundaki güç

Keten tohumunun 2 çorba kaşığı bile 6 gram lif, 4-5 gram bitkisel proteinin yanı sıra B grubu vitaminler, magnezyum, manganez, fosfor, bakır ve tiamin içerir. Magnezyum uyku ve ruh halini iyileştirirken, manganez kolajen üretimini destekleyerek cilt sağlığı ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır. Fosfor sayesinde hücrelerin oluşması ve kemiklerin korunması sağlanabilir. Bakır ise enerji ve kolajen üretimini destekler. Ayrıca vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri için gereklidir. Tiamin, enerji vererek sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Keten tohumu nasıl kullanılır?

Önerilen doz günde 30 gr kadardır. Peki nasıl kullanalım?

Keten tohumu öğütülmeden ve ezilmeden sindirilemez. Dolayısıyla keten tohumunun havanda ezilmiş, çekilmiş ve yağının çıkarılmış olması gerekir. En kolay yöntemi yoğurtla karıştırılarak tüketilmesidir. Salatalarda,omlet vb.gıdalarla tüketilmesi uygundur. Yemek pişirme esnasında sıcak yemeğe katılması pek uygun değildir çünkü çabuk bozulabilr. En uygunu pişmiş yemeğe katılabilir.

Keten Tohumu yağı nasıl yapılır?

Kaynak : Wikipedia

Keten yağı (Oleum linii), ketenden yapılmış bir bitkisel yağdır.keten-yağı

Bu bitkisel yağda yüksek oranda tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, çok düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.

Bu yağ, yanıklardan ileri gelen yaralarda ağrı dindirici olarak kullanılır. Bitki tohumları su veya süt ile kaynatılarak lapa yapılır ve haricen ilaç şeklinde kullanılır.

Bitki tohumlarından iki şekilde yağ elde edilir. Birinci yöntem ısı verilmek suretiyle yağ çıkartılmasıdır. Diğer yöntem ise soğuk pres yöntemi ile yağ elde edilir. Bu yağ içinde % 90 doymamış asitler bulunur. Anadolu yağ ketenlerinin tohumlarında, yağ miktarı ortalama % 40’tır.

Isı ile elde edilen keten tohumu yağı

Isı ile çıkartılan yağlar sanayi’de ve özellikle boyacılık ve kozmetik sektöründe kullanılır. Ahşap vernik boyaların ve ressamların kullandığı tüm yağlı boyaların ana hammaddesi keten tohumu yağıdır.

Soğuk Pres yöntemi ile elde edilen keten tohumu yağı

Soğuk pres yöntemi ile üretilen yağlar ise günümüzde bitkisel besin takviyesi olarak sıklıkla kullanılır. Isı ile çıkartılan keten yağının kimyasal yapısı bozulduğu için gıda takviyesi olarak tüketilmez. Soğuk pres yöntemi ile üretilen yağları tüketmek sağlık yönünden oldukça faydalıdır.

Kalp ve damar sağlığında keten tohumu yağı kullanmak

Kalp ve damar sağlığı için omega3 yağ asitleri içeren besinleri tüketmek gerekmektedir. Aynı miktardaki ıspanak, ceviz ve brokoliden 10 kat daha fazla Omega 3 (Alfa-linolenik asit cinsinden) yağ asitini bünyesinde barındırır. Bu yüzden bu ürünün yağı, balık yağının (en fazla omega3 yağ asiti soğuk deniz balıklarında bulunmaktadır) en yakın bitkisel muadili olarak gösterilebilir. Düzenli Balık tüketemeyen bireyler omega3 kaynağı olarak soğuk pres keten yağını güvenle tüketebilir.

Omega 3 yağ asitleri tarafından zengin

Keten yağının içindeki yüksek miktardaki omega3 yağ asitleri (Alfa-linolenik asit cinsinden) havadaki oksijen ile çok hızlı tepkimeye girip kimyasal yapısı bozulur. Bu sebeple keten yağı taze olarak tüketilmelidir.

Keten tohumu besin değerleri

Besin 100 gramında
Kalori (kcal) 533
Yağ (g) 42 gr
Kolestrol 0
Sodyum 30 mg
Potasyum 813 mg
Karbonhidrat (g) 29 gr
Diyet Lifi 27 gr
Şeker 1,6 gr
Protein 18 gr
C Vitamini 0,6 mg
Demir 5,7 gr
B6 Vitamini 0,5 mg
Magnezyum 392 mg

İlginizi çekecek diğer bitkisel yağlar

Kantaron yağının faydaları nelerdir.

Yayınlandığı Tarih: Haziran 9, 2022Son Güncelleme: Temmuz 3, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.