Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayın faydaları; Geleneksel Türk çayı, “Siyah Çay” ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan sudan sonra gelen içeceklerdendir. Dünya üzerinde en çok çay tüketen Türkiye’dir. Günlük olarak doğru oranda içtiğimizde sağlığımız üzerinde bir çok faydası bulunmaktadır. Çay çeşitleri olarak Siyah çay dan sonra yeşil çay gelmektedir. Çay çeşitlerinin hepsi aynı bitkiden üretilmekte olup farklı işlemlerden geçtiği için, renkleri farklılık gösterir. Uzmanlar günde 3-5 bardak çay içilmesini önermektedirler. Mineral bakımından içeriğinde, Magnezyum, Fosfor, Sodyum, Potasyum vb. mineraller bulunmaktadır.

Çayın faydaları

Siyah Çayın sağlığımıza olan faydalarını şöyle sıralayabiliriz.çayın faydaları

Kalp hastalıklarını önler

Siyah çayda bulunan flavonoid adı verilen bir antioksidan bulunur.. Flavonoidleri düzenli olarak tüketmek, kolesterol, hipertansiyon, trigliserit oranlarının ve kalp hastalığı için birçok risk faktörünün azaltılmasına yardımcı olabilir.

Stresi azaltır

Siyah çayda bulunan L- theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak sonuçlarıdır. Gün içerisinde ortalama 2- 3 fincan siyah çay tüketildiğinde stres hormonu olan kortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir. Çay stresi azaltabilecek ve zor bir günün ardından dinlenmenize yardımcı olacak doğal sakinleştirici etkiler sunar. Çay, sağlıklı hücrelere zarar verebilecek oksidatif stresi önlemeye çalışan antioksidanlar içerir.

Mutluluk verir

Siyah çayı demlediğinizde bizlere mutluluk verir. Bir de semaverde demlenen mis gibi çayı içerken keyif almaz mıyız? Hem de bunu tüm vücut fonksiyonlarını korurken yaparsa..

Enerjimizi yüksek tutar.

Kafein içeriği olan diğer içeceklere göre siyah çayda bulunan düşük kafein oranı kan akışına yardımcı olurken, beyin fonksiyonlarını da güçlendirir. Metabolizma ve solunum sistemiyle kalp ve böbrekleri de uyarıda bulunur.

Göz şişkinliğine iyi gelir

Soğutulmuş sallama veya demlik çay poşetleri, yüzümüze veya gözlerimize uygulandığında, yorgunluğun giderilmesine ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Kullandığınız çay poşetlerini atmayın ve buzdolabında saklayın ve şişmiş göz altlarına uygulayın.

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır.

Bağışıklık sistemini geliştirmeye ek olarak siyah çayda bulunan tanenler aynı zamanda mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici etki sağlar ve sindirim sistemi aktivitesinin azalmasına yardımcı olur.

Çayın Besin Değerleri Nelerdir?

100 g çayda aşağıdakiler bulunur.

Su                       : 99.7 g
Enerji                : 1 kcal
Protein              : 0 g
Toplam yağ      : 0 g
Karbonhidrat   : 0.3 g
Kafein                : 20 mg
Toplam şeker   : 0 g
Kalsiyum           : 0 mg
Demir                : 0.02 mg
Magnezyum      : 3 mg
Fosfor                 : 1 mg
Potasyum           : 37 mg
Sodyum              : 3 mg
Çinko                   : 0.02 mg
Riboflavin          : 0.01 mg
Folat, DFE         : 5 µg

Çay Nasıl demlenir?

Çaydanlığımızın içi kireç tuttu ise bu çaydanlıkta çok da iyi bir çay yapmamız mümkün olmayacaktır. Çay demlememiz için içme suyu kullanmamız önemlidir. Çaydanlığımızı içme suyuyla dolduruyoruz ve ocağa yerleştiriyoruz.

Çaydanlığın üstündeki demliğimize güzel muhafaza edilmiş kaliteli çaydan yaklaşık 7-8 tatlı kaşığı koyuyoruz. Çayın aromasını daha iyi alabilmek için porselen demlik kullanılması önerilmektedir.

Su çaydanlıkta kaynadıktan sonra en az 2 dakika daha kaynatıyoruz. Sonrasında çaydanlığımızı ocaktan alarak fokurdaması bittikten sonra sıcak suyu içinde çayımızı koyduğumuz demliğimize dolduruyoruz. Çaydanlığımıza azalan suyun üzerine tekrar su ilave ediyoruz. Demliğimizi de üzerine yerleştiriyoruz. Hem çaydanlıktaki suyun kaynamasını, hem de demliğimizdeki çayın demini almasını bekliyoruz. 15-20 dakika bu şekilde beklerken çaydanlıktaki su da kaynamış olur. Demliğimizin kapağını açarak bakıyoruz. demiliğin üzerindeki çay çöktükten sonra servise hazırdır. Afiyet olsun..

Siyah Çayın Zararları nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi çayı da fazla tüketmek bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Herkesin metabolizması, genetik yatkınlığı ve beslenme düzeni farklı olduğu için, çayın olası yan etkilerinden farklı dozlarda etkilenebilir. Bazı kişiler 3 bardak çaydan sonra yan etkileri yaşamaya başlarken, bazıları 5 bardak çaydan sonra yaşamaya başlayabilir. Bu nedenle kendinize neyin iyi geldiğini kendiniz denemeniz gerekmektedir.

  • Düşük demir emilimi

Çayda bulunan tanen ya da tannik isimli asit açısından tanenler, besinlerde bulunan demire bağlanarak sindirim sisteminden demirin engellenmesine neden olabilir. Bunun sonunda da, vücudunuzda demir eksiliği yaşanabilir.

Çayın içerdiği tannik asit miktarı, çayın türüne ya da nasıl demlendiğine göre değişiklik gösterebilir. Günde 3 fincandan az çayın insanlar için güvenlidir. Düşük demir miktarına sahipseniz ancak yine de çay içmekten hoşlanıyorsanız, ekstra bir önlem olarak öğünler arasında çay içebilirsiniz. Böylelikle yemek saatlerinde alınan demirin engellenmesi olasılığı azalacaktır.

  • Artan kaygı, stres ve huzursuzluk ve azalan uyku kalitesi

Çay yaprakları, doğal olarak kafein içerir. Aşırı kafein tüketiminin uykusuzluğa neden olduğu birçok kişi tarafından bilinse de, stres, kaygı ve huzursuzluk duygularının kafeinden kaynaklanabileceği çok az insan tarafından bilinmektedir. 240 ml. büyüklüğünde sıvı alan bir fincana konulan çay, demleme yöntemine göre 11 ila 61 mg. arasında kafein içerebilir.

Siyah çaylar, yeşil ve beyaz çeşitlerden daha fazla kafein içerir ve çay ne kadar uzun süre demlenirse, kafein içeriği de o kadar yüksek olur. Her ne kadar bazı insanlar kafeine diğerlerinden daha duyarlı olsa da, çalışmalar günde 200 mg’ın altındaki dozların sayılan bu negatif etkilere neden olmadığını göstermektedir.

  • Baş ağrısı

Aralıklı kafein alımı belirli baş ağrısı tiplerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kronik olarak kullanıldığında, tam ters etkiler gösterebilir. Nedeni açıklanamayan kronik baş ağrılarında kafein tüketimi göz önünde bulunmalıdır. Bu nedenle çay ya da kahve gibi kafein içeren içecekler bir süre azaltılıp ya da kesilip durumun iyileşip iyileşmediği kontrol edilebilir.

  • Hamilelik komplikasyonları

Hamilelik sırasında çay gibi kafein içerek içeceklerin yüksek miktarda tüketilmesi düşük ve düşük bebek doğum ağırlığı gibi komplikasyon riskini arttırabilir.

Hamilelik sırasında kafeinin tehlikeleri hakkındaki veriler hala tam olarak belirlenmemiştir. Yine de hamilelik sırasında günlük kafein alımını 200 mg’ın altında tutmak faydalı olabilecek bir önlemdir.

Hamileyseniz ve kafein veya bitkisel çay alımınızla ilgili endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

  • Sindirim sistemi üzerindeki etkileri 

Çay her ne kadar bağırsak sağlığına faydalı olsa da, özellikle aç karnına tüketilmesi bazı insanlarda bulantıya ve mide yanmasına neden olabilmektedir. Çayın olası zararlarının farkında olarak kendi alımınızı sınırlandırabilir, diyetinizde gereken ayarlamaları yapabilirsiniz.

Yayınlandığı Tarih: Haziran 29, 2022Son Güncelleme: Temmuz 13, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.