Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye bitkisi mutfakta, aromaterapi masajlarında ve alternatif tıpta uzunca bir zamandır kullanılmaktadır. İlaç yapımında da bu bitkinin yağı ve yapraklarında faydalanılmaktadır.

Hafızayı güçlendirmek, hazımsızlık problemini gidermek, eklem ağrılarını hafifletmek, saç dökülmesini önlemek ve daha pek çok durumu iyileştirmek için kullanılan biberiye, baharat olarak yiyeceklerde kullanılabileceği gibi, demlenerek çay olarak da tüketilebilir.

Biberiye çayı ne işe yarar?

Peki, biberiye çayı ne işe yarar? Sağlık yararları nelerdir? Nasıl hazırlanır? Zayıflamaya yardımcı olur mu? Gün içerisinde kaç fincan tüketilmeli? Fazla tüketiminde herhangi bir yan etkiye neden olur mu? Biberiye çayına dair merak ettiğiniz soruları sizler için cevapladık!..

Biberiye Çayı Besin Değeri

Biberiye çayının içeriği, farklı versiyonlarına göre değişiklik gösterir. Bir yemek kaşığı kurutulmuş biberiye, günlük beslenme programınıza fazla miktarda vitamin ve mineral sağlayamaz. Ancak biberiye çayı A,C ve B6 vitaminlerinin; manganez, demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerinin kaynağı olabilir.

Biberiye Çayının Sağlığa Olan Yararları

 • Hafızayı güçlendirir

Yapılan bir çalışma, biberiye çayının zihnin performansını, bellek kalitesini ve hafızayı geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca düzenli tüketilen biberiye çayı bilgileri hatırlama süresini de kısaltabilir.

 • Cilt sağlığını iyileştirir

Biberiye çayı ile ilgili yapılan başka bir çalışma cildi, güneş ışınlarının verdiği hasardan koruduğunu göstermiştir. Ancak bu olumlu etkinin görülmesi için çayın düzenli tüketilmesi gerekir. En fazla olumlu etki için, 12 hafta boyunca tüketilmesi önerilmiştir.

Gönüllü bireylerin katılımı ile yapılan bir çalışmada biberiye çayı içen katılımcılarda daha fazla cilt hücresinin hayatta kaldığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, topikal olarak uygulandığında ya da içerek tüketildiğinde; ciltte akne oluşumuna neden olan bakterileri yok etmek için de etkili olabilir.

 • Astım semptomlarını hafifletebilir

Astım hastalarının katıldığı bir çalışmada, biberiye çayının astım semptomlarını hafifletebildiği gözlenmiştir. Bu belirtiler:

 • Hırıltılı nefes
 • Öksürük
 • Tükür ve mukus karışımı balgam
 • Göğüs ağrısı gibi belirtilerdir.
 • Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur

Kalıcı kellik problemi olan hastaların katıldığı bir araştırmada, biberiyenin saç yoğunluğunda artış sağladığı belirtilmiştir. Bu etki, biberiye yağı ile sağlanmış olsa da, biberiye çayı tüketmek de saçların daha hızlı uzamasına dolaylı yoldan yardımcı olabilir.

 • Stres yönetimini kolaylaştırır

Stresli anlarda, rahatlatıcı bitki çayları içmek son derece faydalıdır. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, biberiye çayının depresyon belirtilerini azalttığı belirlenmiştir. Yapılan başka bir çalışmada, serbest radikallerin yarattığı oksidatif stresi azalttığı da bulunmuştur.

 • Kilo yönetimine yardımcı olabilir.

Yüksek yağlı yiyecekler yönünden zengin bir beslenme programına dahil edilen biberiye çayı ile ilgili yapılan bir çalışma, kilo alımını önemli ölçüde azalttığını belirtmektedir. Yapılan başka bir çalışmada da ise bu çayın vücutta fazla olan yağ kütlesinin azaltılmasına yardımcı olabileceği görülmüştür.

 • Antimikrobiyaldir

Biberiye, hücrelere doğrudan uygulandığında mikropları öldürmektedir. Ancak, insandaki enfeksiyonlara nasıl uygulanabileceği belirsizdir. Bu yüzden biberiyeyi çay olarak tüketmek daha faydalı olabilir. Biberiye çayına doğrudan maruz bırakılan bölgedeki mantarların yok olduğunu gösteren çalışmalar da mevcuttur. Biberiye özleri, genel olarak HIV’e karşı da mikrop karşıtı etkiler göstermektedir.

 • Bağırsak sağlığını iyileştirir.

Biberiye çayı düzenli tüketildiğinde; enfeksiyonları azaltır, safra oluşumunu azaltabilir, gazı hafifletebilir, idrar birikmesini önleyebilir ve huzursuz bağırsak sendromu gibi bozuklukların ortaya çıkma riskini azaltabilir.

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • 2 bardak kaynar su
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş biberiye

Biberiye yapraklarını kaynar suyun içerisinde 4-5 dakika kadar bekletin. Bekletme süreniz ne kadar fazla olursa, çayın acılığı da o kadar artacaktır. Kurutulmuş biberiye yaprakları kullanıyorsanız süzerek, taze biberiye yaprakları kullanıyorsanız da demlendikten sonra yaprakları bir kaşık yardımıyla çıkararak içebilirsiniz. Tatlı bir tat isterseniz de demleme esnasında içerisine 1 çubuk tarçın ilave edebilirsiniz.

Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Şişkinlik gibi çeşitli semptomları hafifletmek için, günde 3 fincana kadar biberiye çayı içilebilir. Yine de, uzun vadeli tüketimi konusunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa da uzun süre tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Biberiye Çayı Kilo Verdirir Mi?

Pek çok bitki çayının, doğrudan ya da dolaylı olarak kilo vermeye katkı sağladığı bilinmektedir. Antioksidanlarla dolu olan biberiye, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi ve iltihaplanma karşıtı özellikleri ile vücudu serbest radikal hasarına karşı önlemeye yardımcı olur.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde, biberiye çayını kilo kaybına yardımcı olmak için harika bir bitki çayı yapmaktadır. Biberiye çayı, sizi metabolik bazı rahatsızlıklara karşı korumaya da yardımcı olabilir. Yapılan bazı çalışmalar, obezite karşıtı olabileceğini de bulmuştur. Biberiye çayı içerdiği aynı zamanda sık idrara çıkarması sayesinde vücuttan toksin maddelerin ve fazla suyun atımına da katkı sağlar.

Yine de, herhangi bir bitki çayı ya da yiyeceğin, kilo vermede tek başına mucizevi etkiler yaratmayacağı unutulmamalıdır. Biberiye çayı, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına dahil edildiğinde, kilo verme sürecinize olumlu katkılar sağlayabilir.

Biberiye Çayının Zararı Var Mı?

Biberiye çayı, sağlıklı bireyler için genellikle güvenli kabul edilir. Uygun dozlarda kullanıldığında, tıbbi olarak da güvenlidir. Tıbbi uygulamalar için, 4-6 gramlık doz güvenli kabul edilmektedir.

Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi, biberiyenin dozunda da dikkatli olmak gerekir. Yüksek doz alımı, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Biberiye çayının olası yan etkileri arasında ayrıca;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Spazm gibi belirtiler vardır.

Daha ciddi durumlarda ise; koma ve akciğerlerde sıvı birikmesi meydana gelebilir. Son olarak, biberiye çayı hamile kadınlar tarafından tercih edilmemelidir.

Yayınlandığı Tarih: Temmuz 27, 2022Son Güncelleme: Temmuz 28, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.