Bademin Faydaları, Badem Nedir? Nerede yetişir?

Bademin Faydaları; Badem çerez olarak yediğimiz faydalı bir bitkidir. Ülkemizde en çok Ege Bölgesindebademin Faydaları yetiştirilmektedir. Ege Bölgesi dışında Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara Bölgesinde de yetiştirilmektedir. Badem yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için ikliminin yazları sıcak ve kurak olması gerekir.

Bademin tarihçesi nedir?

İnsanoğlunun tarihte en erken yararlanmaya başladığı bitkilerden biri olan badem, tarımda kullanılan aşılama sisteminden bile önce sofralarda yerini almış bir besin. Öyle ki, yapılan arkeolojik kazılar sayesinde Ürdün’ün meşhur Numeira Vadisi’nde Erken Bronz Çağ’da (MÖ 3000-2000) dahi yetiştirilmiş olduğu biliniyor. Hatta tarihteki en şöhretli hükümdarlardan biri olan ve MÖ 1322’de ölen Mısır firavunu Tutankamon’un mezarındaki kişisel eşyalarının arasında badem de bulunuyordu.

Badem, kadim çağlardan itibaren insanların en sevdiği atıştırmalıklardan biri. Antik Mısır ve Hindistan kültüründe ayrı bir yeri olan bu besin neredeyse milattan önce 5000 yılına dayanan ve bademin bir insanı daha akıllı ve daha uzun ömürlü kıldığı inanışıyla birlikte bazı kesimlerde meşhur olan “Ayurveda” isimli Hindu şifa tekniğinin temel besin öğelerinden biri aynı zamanda.

Kökeni esasen Güney Asya’ya dayanan bir bitki olan badem, yıllar içinde tüccarlar sayesinde Ortadoğu topraklarında kendine bir yer bulduktan sonra Akdeniz iklimine sahip ülkelere kolayca yayıldı. Suriye, Türkiye gibi Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ülkelerde ticaretin vazgeçilmez unsurlarından biri olan badem, ilerleyen yıllarda “Yeni Dünya” diye tabir edilecek olan Kuzey Amerika kıtasına çokça ithal edildi.

Bademin Faydaları nelerdir?

İçeriğinde birçok bileşen bulunan bademin küçük çaplı bir E vitamini deposu olduğu söylenebilir. Bu yönüyle düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hücre yenilenmesine yardımcı olduğu, kalp rahatsızlıklarını ve kanser riskini azalttığı biliniyor.

Nörolojik aktiviteyi olumlu yönde etkileyebilen ve bilişsel gerilemeyi önleyebilen riboflavin ve l-karnitin isimli iki maddeyi içeriyor olması sebebiyle badem özellikle beyin için en faydalı gıdaların başında geliyor. Bu nedenle yaşı ilerlemiş ya da Alzheimer riski taşıyan kişiler haftada birkaç defa badem tüketmeliler.

Kötü Kolestrolü düşürmede etkilidir.

Kolesterol düşürücü etkisi olduğu gözlenmiştir. Çerez olarak düzenli tüketildiğinde iyi kolesterol oranını değiştirmeden kötü kolesterol seviyelerini azalttığı görülmüştür. Çünkü kolesterolün oksidasyonunu önleyen polifenol antioksidanlar bakımından zengindir.

Kan Şekerini düzenler.

Karbonhidrat değeri düşük olmasına rağmen sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin bir besin olan bademin, kan şekerini düzenleme etkisi bulunduğundan diyabet hastaları tarafından da tüketilebilir. İçeriğinde bulunan magnezyum metabolik olaylar üzerinde doğrudan etkilidir. Bunlardan birisi de kan şekerini düzenlemektir. Ayrıca yapılan araştırmalar, şeker hastalığı bulunan kişilerin %40’ında magnezyum eksikliği olduğunu göstermiştir. Şeker hastalığınız yoksa dahi günlük yaklaşık 1 avuç badem yediğinizde insülin direncinizde düşme görünür.

badem-kan-sekeri-duzenler

Kalp sağlığını korumada etkilidir.

Bademde bulunan besinlerin çoğu kalp sağlığının korunmasına yardımcıdır. Kalp krizi ve hipertansiyonun önlenmesinde etkili olan magnezyum bakımından zengindir. Kan dolaşımındaki E vitamini düzeylerini artırarak damar tıkanıklığını ve iltihaplanmasını önleyen antioksidan görevi görür. E vitamini tüketimi kalp hastalığına yakalanma ihtimalini %30 ila 40 düşürmektedir.

bademin faydaları

Safra kesesinde taş oluşumunu engeller

B vitamini ve riboflavin açısından zengin bir içeriğe sahip olan badem, dokuların onarımına yardımcı olur ve vücudunuzda safra taşı oluşma ihtimalini azaltır. Ayrıca içeriğindeki lifler de sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayarak safra kesesine binen yükü azaltır.

Badem Yağının Faydaları nelerdir?

 • Kas ağrılarını giderir.
 • Bebeklerin kemik ve iskelet gelişimini güçlendirir.
 • Hafıza ve zihinsel beceriyi artırır.
 • Tansiyonu dengeler. Kalbi korur.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını destekler.
 • Rahatlatıcı kokusuyla stresli ve sinirli ruh haline iyi gelir.
 • Ağrı kesici özellik gösterir.
 • Kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir.
 • İltihap giderici ve bağışıklık güçlendiricidir.
 • Sedef ve egzama hastalıklarının etkilerini azaltır.

Bademin besin değerleri nelerdir?

BADEM 100 gramında 1 Porsiyon (25 gram)
Karbonhidrat (g)
19.5 4.88
Protein (g) 18.6 4.65
Yağ (g) 54.2 13.55
Lif (g) 2.6 0.65
Kolesterol (mg) 0 0
Sodyum (mg) 4 1
Potasyum (mg) 773 193.25
Kalsiyum (mg) 234 58.5
Demir 4.7 1.18
Vitamin A (iu) 0 0
Vitamin C (mg) 0 0

Günde ne kadar Badem yemeliyiz?

Günde 15 adet en az, en fazla 20 adet badem yediğimizde vucudumuz için gerekli günlük ihtiyacımızı  karşılamış oluruz. Günde  yediğimiz 15 badem ile kan sekeri kontrolünü sağlamış olmakla beraber, kilo kontrolü, kalp sağlığı, kas ağrıları ve kemik sağlığımızı da dengeler tutmuş oluruz.

Badem yağının faydaları nelerdir?

Badem yağı, yediğimiz tatlı bademin yağının çıkarılması sonucu tamamen doğal olarak ortaya çıkarılan bir yağdır. Badem, yüksek protein seviyesi, içeriğindeki omega-9 yağ asitleri ve E vitamini sayesinde oldukça sağlıklı bir gıda maddesidir. En eski çağlardan bu yana iyileştirici etkisi ile hem gıda maddesi olarak hem de cilt bakım ve saç bakım ürünü olarak kullanılmıştır. Tatlı badem yağı saç bakım ürünü olarak en çok satılan ve en çok önerilen yağdır. Badem yağı kullanımı hemen hemen tüm cilt tipleri için uygundur. Ancak ciddi kuruyemiş, fındık ya da fıstık alerjisi olan kişilerin tatlı badem yağı kullanımından uzak durması gerekir. Sadece gıda olarak tüketimi değil cilde uygulanması da ciddi tehlikelere neden olabilir. Ayrıca cildi çok hassas olan ve sık sık alerjik reaksiyonlar geçiren kişiler uzman bir doktora danışmadan tatlı badem yağını kullanmamalıdır.

Badem yağı faydaları nelerdir?

Badem yağı saç, cilt ve iç organ sağlığı bakımından oldukça faydalıdır. Ancak gıda olarak tüketimi konusunda badem yağı yerine bademin kendisinin tüketilmesi önerilir. Çünkü lifli yapısı sayesinde vücuda daha fazla fayda sağlar. Saça badem yağı sürülmesi saçı yumuşatır

Badem yağı yumuşatıcıdır, yani saçınızdaki boşlukları hücresel düzeyde doldurabilir. Bu, saçlarınızı dokunuşta daha pürüzsüz hissettirir. Tatlı badem yağı faydaları konusunda en bilineni saçın dokusunu yumuşatmasıdır. Badem yağı saç bakım rutininize dahil edildikten sonra, saçınızın daha kolay taranması ve şekillendirilmesi de fark edebilirsiniz. Özellikle işlem görmüş, üst üste boyanmış, yanmış ya da çok fazla kırılmış saçlarda tatlı badem yağı kullanımı hızla sonuç verebilir.

Saçı güçlendirir ve onarır

Saçları tedavi etmek için belirli yağların kullanılması, kırılmaya ve çatallaşmış uçları azaltmaya yardımcı olur. Badem yağı gibi doğal yağlar düzenli olarak kullanıldıklarında saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda saç şekillendirme işlemleri sırasında sürtünmeyi azaldır. Bu da saçın işlem sırasında zarar görmesini, kırılmasını engeller.

Herhangi bir şekilde ısı ile saçlarınızı şekillendirme işlemine başlamadan önce kesinlikle saçınıza saf badem yağı sürmeyin. Yağ, saç folikülünüzün etrafında ısınır ve saç derinizi veya saçın kendisini yakabilir. Saçlarınızı ısı işlemlerinden korumak için düzenli olarak badem yağı maskesi yapmanız ve sonrasında durulamanız gerekir.

Saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilir.

Badem yağının saç uzamasında etkili olduğunu kanıtlayan klinik çalışmalar yoktur. Ama bildiğimiz şey şu ki; badem yağı saçı daha güçlü ve çatallaşmış uçlara daha az eğilimli hale getirebilir, bu da saç uzamasının hasar gören saçları kaybetmekle yavaşlamayacağı anlamına gelir. Badem yağı, doğal bir antioksidan olan yüksek miktarda E vitamini içerir. Antioksidanlar saçınızdaki çevresel stresle mücadele ettiği için de saçlarınız daha genç ve sağlıklı görünür.

Saç derisini tedavi eder.

Badem yağı aynı zamanda egzama (seboreik dermatit) ve kafa derisi sedef hastalığı tedavisinde de kullanılabilir. Badem yağının bu koşulları nasıl tedavi ettiğini gösteren klinik çalışmalar olmasa da, badem yağı yüzyıllardır Çin tıbbında kuru kafa derisi koşullarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Doğrudan kafa derinize az miktarda badem yağı sürmek, bölgeye kan akışını arttırır ve kafa derinizi güçlü antioksidanlar ile güçlendirir.

Badem yağı saça nasıl uygulanır?

Badem yağını doğrudan saçlarınıza uygulamak için avuç içlerinize uygulamadan önce az miktarda yağ sürün. Parlaklığı ve yumuşaklığı arttırmak istiyorsanız saçınızın uçlarına özellikle dikkat edin. Badem yağı ile saç derinize masaj yapın ve saçınızı topladıktan sonra yağı saçınızda bırakın.

Ayrıca saç kremi olarak ya da saç kremi içerisinde bir bileşen olarak da badem yağı kullanabilirsiniz. Saç bakım kreminizin içine bir miktar tatlı badem yağı ekleyin ve karışımı iyice çalkalayın. Miktarın çok az olmasına dikkat edin aksi taktirde saçlarınızı saatlerce yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca içerisinde doğal badem yağı olan saç kremlerini de tercih edebilirsiniz. Blendax badem ozlu sampuan çeşitleri ile de bu saç bakımını tamamlayabilirsiniz.

Badem yağı nasıl kullanılır?

Badem yağı gıda takviyesi olarak bir kapsül veya sıvı formda da kullanılabilir. Bunun saçınızın sağlığını doğrudan etkileyip etkilemediğini bilmiyoruz. Ancak, genel olarak badem yağının sağlığa oldukça faydalı miktarda protein, E vitamini ve omega-9 yağ asidi sağladığını biliyoruz. Badem yağı takviyelerini hemen hemen her sağlık gıda mağazasında bulabilirsiniz.

Saç bakımı ve cilt bakımı için ise başka herhangi bir yağ ile karıştırılmadan direk olarak yüzeye uygulanır. Shiffa Home tatli badem yagi doğal içeriği sayesinde hem cilt bakımında hem de saç bakımında rahatlıkla kullanılabilir.

Doğal Tüket Sağlıklı Yaşa – https://www.dogaltuket.com/

Yayınlandığı Tarih: Mayıs 30, 2022Son Güncelleme: Temmuz 8, 2022

BLOG OKUYUCULARIMIZIN DİKKATİNE
Doğal Tüket web sayfamızda bulunan bilgiler, yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Ürün ve besinlerin faydaları kişiden kişiye, bünyeye göre farklı etkiler gösterebilir. Bilgilendirme amaçlı yazdığımız besin takviyeleri hiç bir zaman doktorların önerilerinin ve teşhislerinin yerini tutamaz. Besinleri ve bitkileri kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınması gerekir. Oluşacak olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu olmayacağını bilgilerinize önemle rica ederiz.